صحبت با بچه های ابتدایی درباره پیشگیری از مصرف مواد مخدر

صحبت با بچه های ابتدایی درباره پیشگیری

راهنمای والدین برای پیشگیری از مصرف مواد در بچه های چهارم ابتدایی تا اول راهنمایی

صحبت با بچه های ابتدایی درباره پیشگیری از مصرف مواد مخدر

چگونگی صحبت با بچه های ابتدایی درباره پیشگیری از مصرف مواد مخدر

در این دوره، سرعت رشد جسمانی کاهش یافته و میزان زیادی از انرژی صرف یادگیری م یگردد. کودکان ۱۰ الی ۱۲ ساله علاقه مند به یادگیری واقعیت ها به ویژه چیزهای عجیب و غریب هستند و می خواهند از نحوه کار همه چیز سر در بیاورند و منابع اطلاعات در دسترس خود را شناسایی کنند.

دوستان ( بهترین دوست یا گروهی از دوستان ) اهمیت زیادی پیدا می کنند. آنچه کودکان معمولا در این سن به آن علاقه مند می شوند و پیگیری می کنند، چیزی است که توسط افکار گروه تعیین می شود. قسمتی از خود انگاره کودکان در حیطه ای که توسط هم سالان پذیرفته می شوند, شکل می گیرد به ویژه همسالان صمیمی. در نتیجه، هیچ یک از اعضای گروه نمی توانند مستقل از گروه تصمیمی اتخاذ کنند و انتخاب باید گروهی باشد.

شاید این مهم ترین دوره سنی است که والدین برای پیشگیری از مصرف موادمخدر باید روی تلا شهای پیشگیرانه خود تمرکز کنند. این دوره پایان دوره تحصیلات ابتدایی و آغاز دوره راهنمایی است و دوره حیاتی برای تصمیم گیری درباره مصرف مشروبات الکلی و موادمخدر است. سنینی که بیشترین خطر شروع مصرف سیگار را دارند مربوط به کلاس دوم و سوم راهنمایی است.

تحقیقات نشان داده است اغلب مصرف مشروبات الکلی و سایر موادمخدر در اوایل دوره جوانی شروع می شود و شروع مصرف در این سن, احتمال روبرو شدن با مشکلات جدی را افزایش می دهد.

پیامی که به کودک شما باید به صورت واضح و صریح منتقل شود، ممنوعیت مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی است . این پیام باید مبتنی بر واقعیت باشد و موجب انگیزه ای قوی برای مقاومت در برابر فشار مصرف الکل یا سایر موادمخدر گردد.

اطلاعات جدید مناسب برای صحبت با بچه های ابتدایی درباره پیشگیری :

  • تاثیرات مصرف موادمخدر بر قسمت های مختلف بدن و دلایل خطرناک تر بودن مصرف مواد درهنگام رشد
  • تاثیرات و پیامدهای بلندمدت و کوتاه مدت مصرف انواع موادمخدر پیامدهای مصرف مشروبات الکلی و سایر موادمخدر در خانواده، جامعه و شخص مصرف کننده.

اقداماتی برای صحبت با بچه های ابتدایی درباره پیشگیری :

􀂙 تخصیص زمان مشخص برای صحبت با فرزند خود: سعی کنید به طور کامل به فرزند توجه کنید زیرا توجه مختصر و ناکافی, کارآمد نخواهد بود. برای ساده کردن گفتگو با فرزندمیتوانید از او درخواست کنید با هم به پیاده روی بروید، یا برای صرف بستنی شما را همراهی کند یا در راه برگشت ازسینما با او صحبت کنید.

􀂙 فرزند را به شرکت در فعالیت های گروهی که سبب به وجود آمدن دوستی های جدید و احساس لذت می شود,تشویق کنید. ورزش، اردو، برنامه های زیارتی- سیاحتی و شرکت در فعالیت هایی که برای نوجوانان در نظر گرفته شده، روش های مناسبی برای آشنایی و ملاقات کودک با هم سالان خود هستند.

􀂙 به فرزند خود یاد دهید که چگونه مصرف مشروبات الکلی یا سایر موادمخدر از طریق پیام های جذاب تشویق می شود. پیام هایی که از طریق فیلم ها یا شوهای ویدیویی، ماهوار های، شعر وآهن گهای خارجی، مجله ها و تبلیغات همراه منتقل میشود. کودک باید مطلع شود این گونه پیام ها، مصرف مشروبات الکلی یا سایر موادمخدر را بسیار دلربا، پرجاذبه و افسونگر معرفی و نشان می دهند. به طور صریح اسطوره های مصرف موادمخدر را از واقعیت جدا کنید.

􀂙 تمرین نحوه نه گفتن را با کودک خود ادامه دهید و بر اهمیت ردکردن یا عدم پذیرش موادمخدر تاکید کنید. پیشنهاد مصرف مشروبات الکلی و موادمخدر سبک یا حتی سیگار به کودکان در این سنین دور از ذهن نیست .

کودکان ممکن است با سایر کودکانی که مشروبات یا مواد مخدر مصرف میکنند در ارتباط باشند و به خوبی آنها را بشناسند.

􀂙 فرزند خود را تشویق کنید با هم سالان خود, گروه های ضد موادمخدر تشکیل دهند و فعالیت هایی که با مصرف هرگونه موادمخدر هم خوانی ندارد را انجام دهند.

􀂙 از کودکان خود بخواهید بریده های روزنامه ها که مربوط به مقالات موادمخدر یا مشروبات الکلی است را جمع آوری کند. مقالاتی که راجع به قتل ها، نزاع ها و درگیری های داخلی یا خارجی مربوط به موادمخدر یا قاچاق آن است. حتی آمار مرگ و میر ناشی از مصرف مواد یا تصادفاتی که درحالت تحت تاثیر بودن مشروب یا  موادمخدر رخ داده است. درباره زندگی و منابعی که به علت مصرف موادمخدر یا مشروبات الکلی تباه و نابود گردیده با فرزند خود صحبت کنید.

􀂙 با والدین دوستان فرزند خود آشنا شوید و یکدیگر را تشویق به آموزش عادت های فردی و اجتماعی پسندیده کنید. نشست های غیررسمی گروهی با همسایگان، شرکت در مراسم های مختلف ورزشی، مذهبی، انجمن اولیا و مربیان، فرصت و امکان مناسبی برای ملاقات با سایر والدین است. با همکاری با سایر والدین، فعالیتهای قابل نظارت را برای فرزندان خود فراهم آورید که اوقات فراغت آنها (که زمان مناسبی برای مصرف تفریحی یا آزمایشی  موادمخدریا مشروبات الکلی است) را محدود و کنترل کنید.

صحبت با بچه های ابتدایی درباره پیشگیری

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل ارسال نمیشود. در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *