پرسشنامه غنی سازی شغل ریف و تاینل

پرسشنامه غنی سازی شغل

به گفته بوکسال و پارسل(۲۰۰۳)،پفر(۱۹۹۸)،و گراتون و همکاران(۲۰۰۰)،کارکنان سازمانها و مدیریت آنها عنصری اساسی در دست یابی به مزیت رقابتی برای سازمانها میباشد. با توجه به رقابت روز افزون سازمانها و تغییرات محیطی ،سازمانها در جست و جوی روشهایی هستند که بتوان با کمک آنها از طریق منابع انسانی خود به مزیت رقابتی دست یابند.در این میان میتوان به غنی سازی شغلی اشاره کرد.غنی سازی شغل منجر به فراهم کردن مسئولیت ها و چالش های شغلی بیشتری برای کارکنان میشود.غنی سازی شغل این امکان را برای کارکنان مهیا میکند تا در کارهایشان اختیارات لازم را برای تصمیم گیری داشته با شند.غنی سازی شغل بطور مستقیم با عوامل انگیزشی کارکنان و نیز کاهش غیبت کاری کارکنان ارتباط دارد.

چنین به نظر میرسد که سازمانها با غنی سازی شغل کارکنان خود آنها را به سازمانشان متعهد میکنند،بطوریکه کارکنان اهداف شخصی خود را با اهداف سازمان هم راستا میبینندو تمام توان خود را در دستیابی به اهداف تعریف شده سازمانی بکار میگیرند.

شایان ذکر است که در صنعت بیمه که کارکنان به طور مستقیم با مشتریان در تعامل هستند بهبود عملکرد آنها به راحتی به مشتریان منتقل خواهد شد؛و میتوان ادعا کرد که عملکرد مطلوب کارکنان بر ادراک مشتریان نسبت به کیفیت خدمات ارائه شده تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

پرسشنامه غنی سازی شغل ریف و تاینل

غنی سازی شغلی :  از سوی فردریک هرزبرگ ساخته شد که بر پایۀ پژوهش وی در عامل های برانگیزاننده و نگهداری استواراست. غنی سازی شغل یعنی آنکه برانگیزنده های بیشتری به کار افزوده میشود تا آن را دلچسب تر و سود بخش تر سازد، گر چه این عبارت هم اکنون هر کوششی را که برای در خور انسان کردن کار به عمل می آید، در برمی گیرد غنی سازی شغلی به گسترش عمودی مشاغل اطلاق می شود. این روش میزان کنترل کارگر بر  برنامه ریزی، اجرا و ارزیابی کار را افزایش می دهد. یک شغل غنی شده وظایف را به گونه ای سازمان میدهد که کارگر امکان می یابد فعالیت کاملی را انجام دهد، آزادی و استقلال شاغل و مسئولیتهای او را ا فزایش می دهد  به گونه ای که افراد قادر می شوند عملکرد خود را ارزیابی و تصحیح کنند. با افزایش عوامل درونی در یک شغل نظیرموفقیت، مسئولیت و رشد کارکنان بیشتر محتمل است ازکارشان رضایت داشته باشند و در جهت انجام آن انگیخته شوند (قربانی، ۱۳۹۳).

مشخصات

پرسشنامه غنی سازی شغلی: پرسشنامه توسط ریف و تاینل (۱۹۷۳) طراحی و اعتباریابی شده است، این پرسشنامه شامل ۱۸ گویه بسته پاسخ بر اساس طیف پنج درجه ای لیکرت می باشد، پرسشنامه سه بعد خود شغل – تکنولوژی – کارگران را مورد سنجش قرار می دهد، این پرسشنامه توسط قربانی(۱۳۹۳) اعتباریابی شده است.

دانلود فایلهای روانشناسی

با ما در روان راهنما همراه باشید


صفحه اصلی دانلود پرسشنامه استاندارد ، آزمونهای روانی ، تست و مقیاس


توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل ارسال نمیشود. در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *