نقش جنسیتی یا میزان زنانگی و مردانگی چیست ؟

نقش جنسیتی یا میزان زنانگی و مردانگی

نقش جنسیتی و نظریه طرح واره جنسیتی بم

ساندرابم  از واژه  طرح واره جنسیتی  استفاده می کند و آن را یک ساختار شناختی یا شبکه ای از ارتباطات می داند که ادراکات فرد را سازمان دهی و هدایت می کند. بم با استفاده از واژه «طرح واره جنسیتی» به مفهوم سازی فرآیند نقش پذیری جنسیتی، یعنی کسب آن دسته از ویژگی ها و رفتارهایی می پردازد که فرهنگ یک جامعه برای زنان و مردان، مناسب تشخیص می دهد.
بم، فرآیند نقش پذیری جنسیتی را ناشی از پردازش «طرح واره جنسیتی» فرد می داند، به این صورت که یک آمادگی عمومی و انگیزش درونی برای پردازش و طبقه بندی اطلاعات متناسب با جنس افراد، توجه و رفتار را به سوی نقش پذیری جنسیتی هدایت می کند.
بم معتقد است رشد هویت در مردان و زنان، با انواع نقش های جنسیتی متفاوت (مردانه، زنانه، دوجنسیتی و نامتمایز) جنبه های بسیار گوناگونی خواهد داشت، به گونه ای که فردی با نقش جنسیتی مردانه، بر جنبه های ابزاری (حیطه های شغلی یا ایدئولوژیکی) هویت و فردی با جهت گیری نقش جنسیتی زنانه، بر جنبه های بیانی (حیطه های بین فردی) هویت متمرکز خواهد بود.
صفت های ابزاری با ورود هدفمند به دنیای بیرون از خانواده، بر محور پیشرفت گرایی و خودمختاری است. این صفت ها به عنوان صفت مردانگی در نظر گرفته می شوند. صفت های بیانی،  گرم و هیجانی و با مسئولیت پذیری در خانه همراه است که حمایت و پرورش دهندگی را فراهم می کند و به عنوان صفات زنانگی در نظر گرفته می شود.۵ بم معتقد است کلیشه های فرهنگی در شکل دادن به هویت جنسیتی فرد مهم هستند.
بم آزمونی به نام  فهرست نقش جنسی بم  (BSRI)  را توسعه داد. هدف مشخص بم، سنجش حیطه ای بود که در تعریف های هر فرهنگ، از ویژگی های مطلوب زنانه و مردانه، در خودتوصیفی یک شخص ارایه می شود. ازاین رو، بم، زنانگی و مردانگی را بر حسب مطلوبیت اجتماعی مرتبط با جنسیت، تعریف می کند.
فهرست نقش جنسیتی بم ، از این نظر با ابزارهای پیشین تفاوت دارد که او، فرض دو قطبیتی را بررسی می کند. به نظر وی، ساختارهای زنانگی و مردانگی از لحاظ مفهومی و نظری متمایزند. ایجاد فهرست نقش جنسی، شامل یک مقیاس زنانگی و مردانگی مجزا می شود که بم بر حسب ویژگی های مطلوب فرهنگی برای دو جنس تعریف می کند. از نظر او، هر فردی می تواند واجد تعدادی از ویژگی های هر دو مقیاس باشد. این آزمون شامل صفت های مطلوب زنانگی از نظر اجتماعی مانند مهربان و دل سوز، خون گرم و حساس در برابر نیازهای دیگران، انعطاف پذیر، صفت های مردانگی مانند جسور، پرخاشگر، خطرپذیر و دارا بودن توانایی های رهبری و ریاست و صفات خنثی مانند شاد و صادق می شود (مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما).

دانلود پرسشنامه نقش جنسیتی بم

دانلود فایلهای روانشناسی

یونگ” که یکی از روان شناسان و روانکاوان بزرگ است، اعتقاد داشت همانطور که در جسم هر کدام از انسانها ـ چه زن و چه مرد ـ هورمونهای زنانه و مردانه وجود دارد، در روان آنها نیز حالتهای زنانه و مردانه وجود دارد. او زن درون مرد را “آنیما” و مرد درون زن را “آنیموس” نامید .

یونگ عشق  را تمایل ناخودآگاه،برای رسیدن به تعادل ویژگی های زنانه و مردانه در انسان می داند.
مثلا وقتی شما زن مطلق هستید ـ یعنی زنی که آنیمایی قدرتمند با آنیموسی کم رنگ دارد ـ عاشق و شیفته مردی کامل و مطلق می شوید. ـ یعنی مردی که آنیموس قدرتمند با آنیمایی کم رنگ دارد ـ در واقع چون روان ما نیاز به تعادل دارد و گاهی این تعادل را در خود ما پیدا نمی کند،آن را در بیرون از خود جستجو کرده و به صورت عشق  خودش را به تکامل می رساند و برون فکنی می کند.
با این وجود عشق های آنیما و آنیموسی، اگر دارای شرایط لازم دیگر نبوده و صرفا محور یک رابطه قرار گرفته باشند ـ خصوصا در یک رابطه زناشویی که تنها بر این اساس و با کشش هیجانی زیاد به سوی ازدواج پیش رفته است ـ ممکن است بعد از گذشت چند ماه تا حداکثر ۲ سال،معایب خودش را نشان دهد. چرا که انسان باید اساس تعادل را ابتدا در درون خود ایجاد کند نه دربیرون .
بنابراین اگرچه بسیاری از ما در ابتدا ـ و شاید تا حد مشخصی برای همیشه ـ جذب افرادی می شویم که به لحاظ ویژگی های مردانه و زنانه شان مکمل عاطفی ما بوده ـ و این امر گاه از ویژگی های ذاتی و اجتناب ناپذیر یک ارتباط،دوستی یا دلبستگی است ـ ،اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که بار عاطفی یک رابطه نباید تنها بر دوش کشش لذت بخش و پر جذبه آنیما و آنیموسی مان باشد.

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *