توجه کردن به کودک : روش صحیح توجه کردن به کودک چیست ؟

توجه کردن یک مهارت مهم و کلیدی در تربیت کودک است و لازم است که والدین روش صحیح توجه کردن به کودک را یاد بگیرند. اگر بتوان این مهارت را به خوبی در مورد کودکان بکار گرفت، باعث افزایش اعتماد به نفس و احساس کفایت

در آنها میشود. اکثر ما فکر میکنیم که توجه لازم را به کودکانمان داریم، اما بارها از فرزندمان شنید هایم که شما هیچ توجهی به من ندارید و از این بابت از ما گله مند هستند. معمولاً شنیدن این حرف ما را نگران و متعجب میسازد، بنابراین روشی که به کار برده ایم نتوانسته است علاقه و توجه ما را به کودک انتقال دهد.

مهارت توجه کردن

منظور از توجه کردن در اینجا یعنی توصیف رفتارهای مناسب کودک و در بعضی مواقع تقلید یا تکرار آنچه که کودک انجام میدهد. با توجه کردن مناسب، پدر و مادر موافقت خود را با رفتار مثبتی که کودکشان انجام داده نشان میدهند و کودک متوجه میشود که والدینش رفتار او را تأیید کرده و قبول دارند.

نتایجی که از توجه مناسب بدست می آید عبارت است از:

توجه مناسب و به موقع به رفتارهای مثبت و مطلوب کودک باعث افزایش رفتارهای مثبت او می شود.

توجه کردن، اگر به درستی انجام گیرد، باعث ایجاد یک رابطه مثبت بین والدین و کودکان میشود.

در زمان بکارگیری مهارت توجه کردن چه اقداماتی باید انجام شود؟

  1. دقیقاً رفتاری را که کودک در حال انجام آن میباشد را بازگو کنید و نشان دهید که حواس تان به او هست و درکش می کنید. پس هرگاه یک موقعیت مناسب بوجود آمد در کنار کودک قرار بگیرید و با حوصله و دقت به رفتارش توجه کنید. از آنجا که توجه کردن به رفتار کودک بسیار شبیه به گزارش مجریان مسابقات ورزشی می باشد که صحنه وقایع را توضیح میدهند، شما نیز پس از قرار گرفتن در کنار کودکتان که در حال بازی است، دقیقاً رفتار او را نگاه کنید و فقط رفتارهای او را عیناً بازگو کنید. مثلاً زمانیکه کودک در حال بازی با مکعبهایش است، کنارش بنشینید و بگوئید: تو داری با مکعبهای سفید و زرد یک خانه بزرگ درست م یکنی؟ حالا پنجره اش را گذاشتی، الان می خواهی… یا مثلاً تو داری یک توپ قشنگ میکشی، الان یک پسر کشیدی و…

پس دانستیم که توجه کردن به رفتار کودک صرفاً نگاه کردن، یا گفتن اینکه حواسم به توست نمی باشد بلکه باید با آرامش به دور از عجله و شتاب در کنار او قرار گرفت و به روش بالا رفتار او را بازگو کرد.

  1. یک روش دیگر برای توجه کردن، تقلید کارهای کودک است. می توان در هنگام توجه کردن کنار کودک نشست و کارهای او را عیناً تقلید کرد. مثلاً کشیدن یک نقاشی یا ساختن یک مجسمه با خمیر بازی. به یاد داشته باشید که باید به طور مداوم و همیشگی از این روش استفاده کرد. بکارگیری گاه به گاه و در فواصل طولانی باعث بی اثر شدن این روش میگردد. توجه کردن باعث میشود که به کودک بفهمانیم او را درک میکنیم و به او بازخورد مثبت می دهیم.

کارهایی که در هنگام توجه کردن نباید انجام گیرد:

-۱ دستور دادن یا دستورالعمل دادن به کودک در حال توجه به کودک نمی گوییم این را بنویس، یا این را نقاشی کن و… یعنی در

زمان توجه کردن نباید به او چیزی را امر کنیم.

-۲ پرسیدن سوال از کودک

به هیچ وجه در زمان توجه کردن به خصوص در زمان نقاشی کردن از کودک سوال پرسیده نشود و فقط رفتار او توصیف شود. مثلاً نگویید: چرا این درخت را رنگ می کنی؟ یا چرا آلان می خواهی نقاشی کنی؟ بلکه بگویید: می بینم داری نقاشی میکنی، می بینم اینجا درخت هم که هست، حالا برگهای درخت را هم که گذاشتی.

نکته:

به وقایع عادی و طبیعی که در طول روز برای کودک اتفاق میافتد، توجه کنید.

از هر لحظه کوتاه و مناسب برای توجه و تشویق کودک استفاده کنید.

سعی کنید هرزمان کودک رفتار مناسبی انجام داد و از نظر شما مناسب بود موافقت خود را با آن اعلام کرده و بلافاصله او را تشویق کنید. مثلاً: آفرین لباس هایت را چه خوب مرتب میکنی، از تو متشکرم.

مطمئن باشید در صورت رعایت و تمرین موارد فوق، کودکتان دستورهای شما را بهتر انجام خواهد داد.

 

مطالب مرتبط

چگونه داد زدن کودک را از بین ببریم ؟

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *