تست انیاگرام یا اناگرام تیپهای نه گانه شخصیتی روشی برای خودشناسی

تست انیاگرام را در روان راهنما دانلود کنید

سابقه‏  انیاگرام حدوداً به هشتصد سال قبل در منطقه ی شرقی ایران بر می‌گردد. بسیاری از اسناد رومی مولوی را بزرگ این مکتب می‏دانند، اما در اینکه جورج گورجیف، عارف روسی در اواسط قرن بیستم آن را بنیان گذاشت شکی نیست. پس از او نیز شاگردانش؛ از جمله اسکار ایچازو، کلودیو نارانجو و هلن پالمر و… این مکتب را به شکل امروزی درآورده‏ اند. اصطلاح انیاگرام (اناگرام) از واژه یونانی «ennea» به معنی «نُه» و «gramma» به معنای «گروه» تشکیل شده است .مکتبی که درواقع نُه گروه شخصیتی را برای انسان دسته‏ بندی می‌کند.

روانشناسی تجارب عرفانی

این نُه گروه همگی در یک دایره نشان داده می‌شوند؛ همگی به دور دایره‏ای واقع شده‏ اند و چون دایره رأس و قاعده ندارد، فاصله هر گروه تا مرکز دایره برابر است، و این یعنی هیچ گروهی ارجحیت کامل به دیگری ندارد. انتخاب اعداد نُه‏ گانه هم به دلیل این است که هر یک از آن‏ها در جای خود مهم است و هیچ‏ یک برتر از دیگری نیست. هر گروه یکی از این سه رفتار قرار دارد: سالم، متوسط و ناسالم. پس اگر دو فرد تیپ شخصیتی یکسانی داشته باشند، اما یکی در مرحله‏ ی سالم و دیگری در مرحله‏ ی ناسالم باشد، می‌توانند تفاوت‏ های زیادی با هم داشته باشند. پس دوری از برچسب‏ زدن در تقسیم‏ بندی‏ ها شرط اولیه‏ ی این مکتب است.

شخصیت نیز در این مکتب بیانگر آن ویژگی‏ های فردی‏ ای است که الگو های ثابت رفتاری را نشان می‌دهند. در واقع شناخت تیپ‌ های شخصیتی می‌تواند نقطه‏ ی آغازی در زندگی انسان باشد و در زمینه‏ ی ارتباطات مؤثر مکمل ان‏ ال‏ پی شود؛ یعنی می‏توان با شناخت خصوصیات افراد دور و نزدیک و ایجاد ارتباط مؤثر با آن‏ها از تکنیک‏ های شناختی بهره برد و فهمید که فرد دنیا را چطور ارزیابی می‏کند، مواقع فشار های عصبی چگونه رفتار می‌کند و مواقع آرامش چطور، در نگرش و ارتباطاتش چگونه است و چه نقاط‏‏ قوت و ضعفی دارد، چگونه نقاط‏‏ قوت و ضعف را می‏توان مدیریت کرد، چرا هر انسان آن‏گونه که هست آفریده شده‏، هر تیپی چگونه عمل می‌کند، چگونه فکر می‌کند و چگونه باید فکر کند تا منجر به طی مسیر تکامل مادی و معنوی‏ اش شود .

اما باید آگاه بود انیاگرام ابزاری برای توجیه نقاط‏ ضعف شخصیتی نشود؛ یعنی نباید با آن مبارزه و جدل کرد، بلکه باید فرد را از تسلط کامل تیپ مربوط به خود بیرون آورد و آگاهانه به سوی یکپارچگی هدایت کند. درواقع با یادگیری این مکتب، که بر «مشاهده‏ ی درون» تأکید می‌کند، می‏توان ویژگی‌ های خود و دیگران را بهتر شناخت و در ارتباطات و حتی ازدواج بهترین مسیر را برای زندگی خود و دیگران انتخاب کرد تا پیوسته در طول زندگی احساس رضایت بیشتـری از خود و روابط خود داشته باشیم .

انیاگرام، که با تقسیم‏ بندی نُه‏ گانه‏ اش عملکرد افراد هر گروه را کاملاً ملموس می‏ کند، کاربردش غیر از روان‏شناختی در علوم دیگر نیز چشمگیر است، مثل مدیریت و جامعه ‏شناسی؛ چنانچه می‏ بینیم در سازمانها و شرکت‏ های بزرگ، گزینش و استخدام، و جابه‏ جایی نیروی انسانی براساس سازگاری تیپ شخصیتی فرد با شغل موردنظر انجام می‌گیرد که در واقع هیچ مکتبی به‏ جز انیاگرام در این بخش این‏ قدر قوی عمل نکرده است.

دانلود تست انیاگرام (اناگرام)

دانلود فایلهای روانشناسی

مطلب مرتبط با تست انیاگرام : آشنایی با تیپهای نه گانه شخصیتی


با ما در روان راهنما همراه باشید


صفحه اصلی دانلود پرسشنامه استاندارد ، آزمونهای روانی ، تست و مقیاس


 

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *