تست انیاگرام یا اناگرام تیپهای نه گانه شخصیتی روشی برای خودشناسی

تست انیاگرام را در روان راهنما دانلود کنید

سابقه‏  انیاگرام حدوداً به هشتصد سال قبل در منطقه ی شرقی ایران بر می‌گردد. بسیاری از اسناد رومی مولوی را بزرگ این مکتب می‏دانند، اما در اینکه جورج گورجیف، عارف روسی در اواسط قرن بیستم آن را بنیان گذاشت شکی نیست. پس از او نیز شاگردانش؛ از جمله اسکار ایچازو، کلودیو نارانجو و هلن پالمر و… این مکتب را به شکل امروزی درآورده‏ اند. اصطلاح انیاگرام (اناگرام) از واژه یونانی «ennea» به معنی «نُه» و «gramma» به معنای «گروه» تشکیل شده است .مکتبی که درواقع نُه گروه شخصیتی را برای انسان دسته‏ بندی می‌کند.

روانشناسی تجارب عرفانی

این نُه گروه همگی در یک دایره نشان داده می‌شوند؛ همگی به دور دایره‏ای واقع شده‏ اند و چون دایره رأس و قاعده ندارد، فاصله هر گروه تا مرکز دایره برابر است، و این یعنی هیچ گروهی ارجحیت کامل به دیگری ندارد. انتخاب اعداد نُه‏ گانه هم به دلیل این است که هر یک از آن‏ها در جای خود مهم است و هیچ‏ یک برتر از دیگری نیست. هر گروه یکی از این سه رفتار قرار دارد: سالم، متوسط و ناسالم. پس اگر دو فرد تیپ شخصیتی یکسانی داشته باشند، اما یکی در مرحله‏ ی سالم و دیگری در مرحله‏ ی ناسالم باشد، می‌توانند تفاوت‏ های زیادی با هم داشته باشند. پس دوری از برچسب‏ زدن در تقسیم‏ بندی‏ ها شرط اولیه‏ ی این مکتب است.

شخصیت نیز در این مکتب بیانگر آن ویژگی‏ های فردی‏ ای است که الگو های ثابت رفتاری را نشان می‌دهند. در واقع شناخت تیپ‌ های شخصیتی می‌تواند نقطه‏ ی آغازی در زندگی انسان باشد و در زمینه‏ ی ارتباطات مؤثر مکمل ان‏ ال‏ پی شود؛ یعنی می‏توان با شناخت خصوصیات افراد دور و نزدیک و ایجاد ارتباط مؤثر با آن‏ها از تکنیک‏ های شناختی بهره برد و فهمید که فرد دنیا را چطور ارزیابی می‏کند، مواقع فشار های عصبی چگونه رفتار می‌کند و مواقع آرامش چطور، در نگرش و ارتباطاتش چگونه است و چه نقاط‏‏ قوت و ضعفی دارد، چگونه نقاط‏‏ قوت و ضعف را می‏توان مدیریت کرد، چرا هر انسان آن‏گونه که هست آفریده شده‏، هر تیپی چگونه عمل می‌کند، چگونه فکر می‌کند و چگونه باید فکر کند تا منجر به طی مسیر تکامل مادی و معنوی‏ اش شود .

اما باید آگاه بود انیاگرام ابزاری برای توجیه نقاط‏ ضعف شخصیتی نشود؛ یعنی نباید با آن مبارزه و جدل کرد، بلکه باید فرد را از تسلط کامل تیپ مربوط به خود بیرون آورد و آگاهانه به سوی یکپارچگی هدایت کند. درواقع با یادگیری این مکتب، که بر «مشاهده‏ ی درون» تأکید می‌کند، می‏توان ویژگی‌ های خود و دیگران را بهتر شناخت و در ارتباطات و حتی ازدواج بهترین مسیر را برای زندگی خود و دیگران انتخاب کرد تا پیوسته در طول زندگی احساس رضایت بیشتـری از خود و روابط خود داشته باشیم .

انیاگرام، که با تقسیم‏ بندی نُه‏ گانه‏ اش عملکرد افراد هر گروه را کاملاً ملموس می‏ کند، کاربردش غیر از روان‏شناختی در علوم دیگر نیز چشمگیر است، مثل مدیریت و جامعه ‏شناسی؛ چنانچه می‏ بینیم در سازمانها و شرکت‏ های بزرگ، گزینش و استخدام، و جابه‏ جایی نیروی انسانی براساس سازگاری تیپ شخصیتی فرد با شغل موردنظر انجام می‌گیرد که در واقع هیچ مکتبی به‏ جز انیاگرام در این بخش این‏ قدر قوی عمل نکرده است.

دانلود تست انیاگرام (اناگرام)

دانلود فایلهای روانشناسی

مطلب مرتبط با تست انیاگرام : آشنایی با تیپهای نه گانه شخصیتی


با ما در روان راهنما همراه باشید


صفحه اصلی دانلود پرسشنامه استاندارد ، آزمونهای روانی ، تست و مقیاس


 

bookh این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *