پرسشنامه سبک رهبری فیدلر و چمرز LPC

پرسشنامه سبک رهبری فیدلر

پرسشنامه سبک رهبری فیدلر

رهبری چیست؟

رهبری (در برخی از متون هدایت) یکی از پنج وظیفه اصلی مدیران محسوب می‌شود. رهبری یعنی هنر نفوذ بر زیردستان به نحوی که آن‌ها به‌صورت داوطلبانه و از روی رغبت فعالیت‌های از پیش تعیین‌شده‌ای را در چارچوب اهداف معینی انجام دهند.

برخی از صاحب‌نظران، رهبری را یکی از وظایف مدیران قلمداد می‌کنند درحالی‌که در مقابل، برخی، رهبری را بسیار فراتر از مدیریت می‌دانند و معتقدند که رهبران سازمان‌ها الزاماً مدیران سازمان‌ها نیستند.

فرایندی که مدیریت می‌کوشد با ایجاد انگیزه و ارتباطی مؤثر انجام سایر وظایف خود را در تحقق اهداف سازمانی تسهیل و کارکنان را از روی میل و علاقه به انجام وظایفشان ترغیب کند؛ بنابراین رهبری جزئی از مدیریت است و این وظیفه مانند برنامه‌ریزی، سازماندهی و کنترل نیز از وظایف مدیر است.

مهمترین نکته در رهبری نفوذ و اثرگذاری است. اصولاً قدرت عبارت است از توانایی اعمال نفوذ بر دیگران و نفوذ عبارت از اعمالی است که مستقیم یا غیر مستقیم باعث تغییر در رفتار یا نظرات دیگران می‌شود. رهبری با نفوذ بر دیگران تحقق می‌یابد و نفوذ نیز از قدرت سر چشمه می‌گیرد.

انواع سبک رهبری

سبک رهبری «انسان مدار»

به حد و اندازه ای اشاره می کند که:

«احتمال دارد یک رهبر بوسیله گشودن راه های ارتباط، واگذاری مسئولیت و دادن فرصت به زیردستان برای استفاده از توانایی های به قوه شان، میان خود و اعضای گروه (فرودستان) خود رابطه های شخصی برقرار سازد.» این رفتار به وسیله پشتیبانی اجتماعی-عاطفی، دوستی و اعتماد دو جانبه  و خودکارامدی مشخص می شود (ناظم و اکرامی، ۱۳۸۳: ۱۰۳).

سبک رهبری کارمدار

سبک رهبری «کارمدار» به حد و اندازه ای اشاره می کند که:

«احتمال داردرهبر،نقش اعضای گروهش راسازمان دهدوتعریف کند.توضیح دهدکه چه فعالیتهایی رابایدوچه وقت، کجاوچگونه قراراست وظیفه ها عملی شوند.»کوششهایی که رهبربرای ایجادالگوهای دقیق سازمانی، راههای ارتباط وچگونگی انجام دادن وظیفه ها انجام میدهد، این رفتار رامشخص میسازند.

 


پست مرتبط با پرسشنامه سبک رهبری فیدلر : پرسشنامه سبک رهبری وارنر بارک


دانلود پرسشنامه سبک رهبری فیدلر

پرسشنامه سبک رهبری در دو سبک (وظیفه مدار و رابطه مدار) به همراه مقاله علمی

با ما در روان راهنما همراه باشید


صفحه اصلی دانلود پرسشنامه استاندارد ، آزمونهای روانی ، تست و مقیاس


توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *