لباس پوشیدن کودک و روش برطرف کردن مشکلات آن

لباس پوشیدن کودک

پوشیدن لباس به تن کودک یکی از کارهای روزمره طاقت‌فرسا برای والدین است. اغلب کودکان در این حالت بدخلقی و گریه کرده و اگر بتوانند حتی به صورت برهنه فرار می‌کنند. کودک تمایل دارد به کارهای خود کنترل داشته باشد. او می‌خواهد خودش لباسش را بپوشد. این میل قبل از آنکه بتواند به خوبی لباس بپوشد در او وجود دارد. او توانایی لباس‌پوشیدن را در حدود سه سالگی بدست می‌آورد.

 در خرید لباس برای کودکان، این مسئولیت ماست که تصمیم بگیریم آنها چه لباسی را نیاز دارند و این مسئولیت ماست که بودجه آن را تعیین کنیم.

 در فروشگاه، ما چند نمونه لباس انتخاب می کنیم، همه این نمونهها از نظر جنس و قیمت مورد قبول ما هستند.

 کودک یکی از چند نمونه لباس را که ترجیح میدهد بپوشد، انتخاب خواهد کرد.  بنابراین یک کودک شش ساله در میان جورابها و پیراهنهایی که ما برگزیده ایم میتواند انتخاب کند و یکی را بخرد.

 در خیلی از خانه ها کودکان هیچ تجربه و مهارتی در خرید لباسهای خودشان بدست نمی آورند حتی افراد بالغی هم وجود دارند که اگر مادر یا همسرشان در کنارشان نباشند، از انتخاب یک پیراهن یا شلوار برای خودشان عاجزند.

 به خصوص به کودکانی که سن و سال بیشتری دارند، باید اجازه داد تا لباسهایی داشته باشند که با معیارهای قابل قبول دوستانشان چندان تفاوتی نداشته باشد.

 قلمرو مسئولیت در مورد پوشاک را میتوان چنین بیان کرد: ما چند نمونه لباس در اختیار کودک قرار می دهیم و کودک از میان آنها انتخاب میکند.

 توصیه هایی که شاید بتوان بخشی از مشکلات لباس پوشیدن کودک را برطرف نمود.

 ۱. اگر لباس پوشیدن کودک هنگام صبح یک مشکل است، لباسها راشب قبل بیرون بگذارید

۲.  به کودک قدرت انتخاب بدهید ولی محدودیت قائل شوید مثلا در کودکان قبل از مدرسه بین دو لباس امکان انتخاب یکی را بدهید.

۳.  فرصت و زمان کافی برای لباس پوشیدن به کودک بدهید.  زیرا هر چه عجله به خرج دهید او مقاومت بیشتری نشان خواهد داد.

۴.  لباس پوشیدن را باشوخی و تفریح همراه کنید. آواز بخوانید و بانگاه کردن به پنجره او را منحرف نمایید.

۵.  از توجه کردن و توصیف، زیاد استفاده کنید مثلا بگویید ما جوراب را روی پا میکشیم حالا جوراب دیگر را پا می کنیم.

۶.  در کودکانیکه صبحها به مهد کودک، آمادگی و. میروند یک برنامه منظم باید داشته باشیم مثلا بعد از بیدار شدن، مسواک زدن، شانه کردن و لباس پوشیدن انجام گیرد.

۷.  برای کودک ۴تا ۵ ساله، یک ساعت رومیزی در معرض دید بگذارید تا مدت زمانی را که برای لباس پوشیدن نیاز دارد به او نشان دهد.  اگر در مدت زمان تعیین شده لباس را به طور کامل پوشید، تشویق گردد.

 

مطالب مرتبط با لباس پوشیدن کودک

خواب کودک

 

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *