انحراف جنسی اگزیبیشنیسم بر اساس راهنمای آماری تشخیصی اختلالات

انحراف جنسی اگزیبیشنیسم Exhibitionism عبارت است از میل شدید عود کننده برای نمایش دادن اندام تناسلی به فرد/افراد غریبه یا شخص غیرمنتظر

تقریبا در ۱۰۰% موارد اگزیبیشنیسم ، مردی اندام تناسلی خود را به جنس مخالف نشان می دهد.البته در زنان به صورت نشان دادن مستقیم اندام تناسلی نیست و بیشتر به صورت نشان دادن ناگهانی سایرقسمت های تحریک کننده بدن است .در واقع انواع افراطی عریان پوشی هم از نشانه های خفیف این اختلال است. پیک سنی اوایل دهه ۲۰ و نیمی از این افراد متاهل هستند. تحریک جنسی با پیش بینی شروع شده و ارگاسم یا خودارضایی در ضمن عمل یا پی از آن انجام میگیرد ولی قصد تماس جنسی وجود ندارد. بلکه هدف ایجاد ترس ، تعجب و نفرت در طرف مقابل برای ایجاد هیجان و تحریک در فرد میباشد.

ملاک های تشخیصی انحراف جنسی اگزیبیشنیسم  در DSM5

۱- در طول یک دوره حداقل ۶ ماهه تخیلات برانگیزنده قوی و عودکننده جنسی، امیال شدید جنسی یا رفتارهای نمایش اندام تناسلی به یک بیگانه غیرمنتظر روی میدهد.

۲- شخص براساس این تمایلات جنسی دست به عمل بزند یا این تمایلات یا خیال پردازی های جنسی سبب ناراحتی شدید یا بروز اشکالات بین فردی شوند.

سازمان بهداشت جهانی ملاک های زیر را برای این اختلال دارد:

۱- فرد تمایلی مداوم یا راجعه دارد که دستگاه تناسلی اش را به طور غیرمنتظره به افراد غریبه ( معمولا جنس مخالف) نشان دهد که این عمل تقریبا همیشه با انگیختگی جنسی و خودارضایی همراه است

۲- هیچگونه قصد یا دعوتی برای رابطه جنسی با شاهد یا شاهدین در کار نیست

۳- ملاک های کلی اختلال رجحان جنسی باید موجود باشند:

– فرد به طور مکرر دچار امیال یا تخیلات جنسی عمیق مربوط به فعالیت ها با اشیا غیر عادی میشود

– فرد بر اساس این امیال غیرعادی عمل میکند یا بر اثر آنها به میزان زیادی دچار ناراحتی می شود

– رجحان غیرعادی فرد حداقل ۶ ماه دوام یافته است

علت انحراف جنسی اگزیبیشنیسم 

درمان انحراف جنسی اگزیبیشنیسم 

محیط هایی که افراد عورت نما در آنها خود را به نمایش می گذارند فرق می کنند. آنها معمولا جلوی مدارس دخترانه یا کلیسا ها، در بین جمعیت، ودر پارک ها عورت نمایی می کنند، امکان دارد فرد عورتنما در این محیط ها وانمود کند که مشغول ادرارکردن است. گاهی آنها در یک فروشگاه بزرگ فقط بارانی بر تن می کنند، سوتی را بر میدارند، ودرآن می دمند، وزمانی که خریداران زن به جهت سوت زننده نگاه می کنند، بارانی خودرا باز می کنند؛ یا کنار یک زن در سینمای تاریک می نشینند و خودارضایی می کنند. (روزنهان،سلیگمن\ سیدمحممدی،۱۳۸۰)

افرادیکه این انحراف نمایشگری در آنها به صورت خفیف وجود دارد افرادی هستند که با پوشیدن لباسهای عجیب وغریب یا انتخاب رنگهای تند و زننده، وهمچنین با بیرون گذاشتن قسمتی از بدن خود از قبیل؛ سینه و غیره خود را در معرض تماشا و نظاره دیگران قرار می دهند و در ضمن اینکه با این عمل موجبات تحریک جنسی خود را فراهم می کنند، و دیگران را نیز تحریک می کنند.(انصاری،۱۳۷۱)

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *