نقاشی روی در و دیوار و روش برخورد والدین با این رفتار

نقاشی روی در و دیوار

چگونه با کودکانیکه بر روی در و دیوار منزل نقاشی می کنند رفتار کنیم؟ کودکان علاقه زیادی به نقاشی روی در و دیوار خانه دارند چون هم به راحتی در دسترس است و هم فضایی باز و نامحدود برای نقاشی کردنشان است و از انجام این کار لذت میبرند و البته خیلی وقتها این مسئله باعث درد سر و تنش بین مادر و کودک میشود.

چگونه باید بااین مشکل برخورد کرد ؟ هنگام انجام دادن نقاشی روی دیوار با صدای بلند و محکم و قاطع بگو یید )نه، نکن روی دیوار نباید نقاشی کنی( و بعد جلو رفته دستش را گرفته و کمی بفشارید و در چشمانش خیره شده تا متوجه شود که از عملش عصبانی و ناراحت هستید.

از آنجائی که نقاشی برای کودک لذت بخش است و حتی منجر به رشد خلاقیت وی می شود بنابر این سعی کنید مکانهایی از قبیل پارکینک، انباری، یا قسمتی از حیاط خانه را مشخص کنید تا کودک بتواند روی آنها نقاشی کند.

یک تخته برای او تهیه و روی دیوار نصب کنید تا روی آن نقاشی کند و گاهی اوقات برای لذت بخش شدن این لحظه با او همراه شده و نقاشی کنید.

اگر کودک اصرار به نقاشی روی در و دیوار و جاهای ممنوع را داشت کاغذ بزرگی تهیه و روی دیوار بچسبانید و بگو یید فقط روی این کاغذ نقاشی کند.

در صورت رعایت قوانینی که گذاشتید حتما او را تحسین و تشویق نما یید.  می توانید از لوازم نقاشی یا دفترهای نقاشی به عنوان جایزه استفاده کنید.

اگر موارد ذکر شده را رعایت نکرد از تدابیر منفی استفاده کنید.  زمانی که قسمتی از دیوار را نقاشی کرد او را مجبور کنید آن قسمت را تمیز کند و اگر باز هم تکرار کرد تنبیه را گسترد هتر و او را مجبور کنید قسمت بیشتری از دیوار را تمیز کند.

در صورتی که این تنبیه موثر نبود او را از چیزهای مورد علاقه اش محروم کنید مثال از تماشای تلویزیون، یا خوراکی مورد علاقه اش.  البته مدت تنبیه را طولانی نکنید بطوریکه بیشتر از یک روز نشود.  اگر در سنی است که پول توجیبی می گیرد میتوانید از پول توجیبی اش کم کنید.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *