پرسشنامه ارزش لوزیر یا سیاهه سنجش رفتار اخلاقی (۱۹۹۳)

پرسشنامه ارزش

امروزه، سازمانها به صورت فزاینده ای خود را درگیر مسئله ای می بینند که آن را معمای اخلاقی می نامند، یعنی اوضاع وشرایطی که باید یک بار دیگر کارهای خلاف و کارهای درست را تعریف کرد، زیرا مرز بین کارهای درست و خلاف بیش از پیش از بین رفته است. به طور کلی انسان ها در بعد فردی و شخصیتی دارای ویژگی های خاص اخلاقی هستند که پندار، گفتار و رفتار آنها را شکل می دهد. ممکن است همین افراد وقتی در یک جایگاه و پست سازمانی قرار می گیرند عواملی موجب شود که پندار، گفتار و رفتار متفاوتی از بعد فردی سر بزند که این ویژگی های انسانی بر روی میزان کارایی و اثر بخشی سازمان تاثیر بگذارد. از طرفی اخلاقی بودن یا نبودن رفتارها و عملکرد می تواند موجب بروز پیامدهای مثبت یا منفی در سطح سازمان گردد.مدیر باید از نظر اخلاقی جوی سالم برای کارکنان در سازمان به وجود آورد، تا آنان بتوانند با تمام توان وبهره وری هرچه بیشتر کار کنند.


موضوع مرتبط با سنجش رفتار اخلاقی : مراحل رشد اخلاقی


از نظر لوزیر، رفتار اخلاقی، یک مسئله عمومی است. سازمان ها به دنبال کارکنان درستکار هستند و در اخلاق و مسئولیت پذیری اجتماعی مورد قضاوت قرار می گیرند . او رفتار اخلاقی را اصولی می داند که در سراسر دنیا ایجاد شده و مسئول های است که، از زمانی به زمان دیگر تغییر شکل پیدا می کند. به نظرشرمرهورن رفتار اخلاقی به رفتاری اطلاق می شود که در یک محیط خاص، از طرف عموم به عنوان رفتار خوب و صحیح در مقابل بد و نادرست، مورد پذیرش قرار گرفته باشد .

در محیط های کاری، افراد در ارزش ها متفاوت هستند و رفتارهایی را انجام می دهند که از نظر دیگران ممکن است اخلاقی یا غیر اخلاقی باشد. در یک موقعیت افراد ممکن است احساس کنند که یک رفتار اخلاقی است، در حالیکه همان رفتار در موقعیتی دیگر غیر اخلاقی است . مثلاً هدیه دادن به شخص قانونی است، ولی هدیه دادن به عنوان رشوه غیر قانونی است (لوزیر ، ٢٠٠٠)

پرسشنامه ارزش لوزیر

پرسشنامه ارزش در سال ۱۹۹۳ توسط لوزیر تهیه و تدوین شده است .هدف از تهیه این پرسشنامه ارزیابی دیدگاه ارزشی افراداست . پرسشنامه ارزش مشتمل بر ۱۶ سوال (برخی منابع ۱۵) می باشد و ۸ مولفه (ارزش های معنوی ، فیزیکی، مذهبی، جامعه، اجتماعی، خانوادگی، مالی، حرفه ای را در بر می گیرد.

دانلود پرسشنامه ارزش لوزیر

دانلود فایلهای روانشناسی

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *