تربیت جنسی کودکان : اصول کلی در سن قبل دبستان و دبستان چیست؟

تربیت جنسی کودکان در سن قبل دبستان یا اوایل آن

در تربیت جنسی کودکان نخست بفهمید بچه چه می داند سپس به پاسخ دادن به سوال او بپردازید (به پرسش کردن و برگرداندن سوال به بچه) هم چنین بپرسید از کجا شنیده و دوستانش چقدر می دانند ( خوب فلان دوستت چی گفت).

توضیحی که میتوان به بچه داد

آدم ها (پدر و مادر) وقتی هم دیگر را دوست دارند، هم دیگر را بوس می کنند، از خدا می خواهند یک بچه ای به آن ها بده که بعضی ویژگی ها و خصوصیاتش به مامان رفته باشه و بعضی ویژگی هاش به بابا، تا بتوانند اون را به عنوان نشانه عشق خود به یکدیگر تا آخر عمر نگه دارند. خدا هم وقتی می بیند این ها هم دیگر را دوست دارند به اون ها بچه می ده. یعنی این موضوع را از یک طرف به خدا، اخلاق، ایمان و معنویت ربط می دهید و از یک طرف به خانواده، بقای نسل.

می توانید از آلبوم عکس خانوادگی استفاده کنید تا ارزش و اهمیت خانواده و خاندان و روابط بین آن‌ها را توضیح دهید ( مثال: ببین این دایی من بود، این جا یادته من مریض بودم، با من اومد دکتر…).

با این روش ها کلی اطلاعات به بچه می دهید، وقت جلسه را هم می گذرانید و به سکس هم اشاره مستقیم نمی کنید.

بچه چطور درست می شود؟

این خواست خداست که بچه ای را از عشق پدر و مادر به هم، توی شکم مادر درست می کنه.

بچه چطور بیرون می یاید؟

یا دکتر مامان را سزارین می کند یا مامان بچه را می زاید و از شکمش بیرون می آید. مسائل مربوط به آلت و واژن را نمی گویید. در سن دبستان از کلمه رحم استفاده کنید که شکل یک گلابی است و یک لوله یا راه به آن وصل است به نام واژن.

نکته : به بچه بگویید هر وقت دیگه هم سوال داشت حتما بیاید و بپرسد و مامان و بابا خوشحال می شوند که جواب بدهند و ممکن است سوالاتی هم باشد که مامان و بابا بلد نباشند، اون وقت با هم میریم پیش مشاور می پرسیم.

از زایمان حیوانات استفاده کنید برای آموزش و تربیت جنسی کودکان ( در مواردی که بچه حیوانات و زایمان آن ها را می بیند می توانید کمی بیشتر توضیح دهید و مثلاً بگویید بچه از نزدیکی اونجا که جیش بیرون می آید، بیرون می آید، و بیشتر اشاره نمی کنید).

اگر بچه سکس را دیده باشد یا بداند بعضی جوانان یا نوجوانان هم سکس می کنند، توضیح این که این رابطه برای بچه آوردن است مشکل خواهد شد. به همین دلیل اگر بچه این موضوع را مثلاً در مهد کودک شنیده باید به او بگویید آن ها عجله کرده اند، هول هستند و این ها ادای پدر و مادر را در می آورند، این ها کار زشت است، ( برای این که نشان دهید رابطه جنسی حرمت دارد از مفهوم خواستگاری، نامزدی و عقد و عروسی استفاده کنید) ببین اگر یک دخترو پسری بخواهند این کار را با هم بکنند الکی که نمی شه، خیلی مهمه، اول باید با هم آشنا بشوند بعد بروند مشاوره ببینند اخلاق هایشان برای زندگی به هم می خورد یا نه، بعد با خانواده ها صحبت کنند تا ببینند چه کار کنند ( یادته اون دفعه برای خاله خواستگار اومد رفتیم) باید خواستگاری بیان، یه آداب و رسومی دارد، تا ببینند خانواده ها به هم می خورند یا نه. ( این جا در ذهن بچه می کارید ازدواج مساله فردی نیست و خانواده ها هم خیلی مهم هستند). اگر خانواده ها رفتن دیدن پسر (یا دختر) خوبیه، یواشکی تریاک نمی کشه، یواشکی مشروب نمی خوره، یواشکی کارهای خلاف نمی کنه، بی تربیت نیست، عصبی نیست اون وقت میرن تا عقد کنن. شناسنامه می برن ( این جا فیلم عروسی خودتان را نشان دهید). آخوند/ کشیش / می آید و با اجازه خداوند اون دوتا را عقد می کند. پس تا خدا نخواهد دو نفر نمی توانند زن و شوهر شوند حتی اگر هم دیگر را خیلی دوست داشته باشند. پس وقتی خدا بخواهد، خانواده ها هم بخواهند بعد می تونند با هم عروسی کنند، هم دیگر را ببوسند، ( کلمات عشق بازی، آمیزش، همبستر، هم خوابگی را نگویید).

(نشان دادن اندام تناسلی والد توسط والد به کودک به منظور آموزش یا تربیت جنسی کودکان اشتباه است و نوعی زنای با محارم است و بسیار مضر است، به ویژه این‌که رقابت ادیپال با والد هم جنس هم وجود دارد). اگر بچه بپرسد مگه همه که هم دیگر را می بوسند زن و شوهر هستند؟ بگویید نه خیلی ها زن و شوهر نیستند اما اون ها کار درستی نمی کنند، آسیب می بینند، دختری که این کار را می کند دیگر کسی با او ازدواج نمی کند، پسری که این کار را می کند دیگه نمی تواند درست ازدواج کند. این ها در آینده خوشبخت نمی شوند ( باید پرهیز و خویشتن داری جنسی را در بچه پدید بیاورید).

وقتی مادر کنار بچه می خوابد و اتاق او را جدا نمی کند به این روش از سکس با شوهر خودداری می کند و وقتی پدر این کار را می کند پا آسپرگر است یا میل جنسی خود را از دست داده است یا انزال زودرس دلرد، یا ناتوانی جنسی دارد و برای حفظ آبروی خود و کم نیاوردن جلوی زن خود وانمود می کند دارد از بچه نگهداری می کند.

مناطق خصوصی و پوشیدگی را باید به بچه آموخت و برای مثال والدین با شلوارک جلوی بچه نباشند، لباس های خیلی باز برای بچه تهیه نشود. لب های بچه را نبوسند. مفهوم غریبه را به بچه بیاموزید. حتی برای عمو و دایی و برادر هم مرز بگذارید به طوری که با پدر متفاوت باشد ( از مفهوم احترام برای این مرز و حدود استفاده کنید). مثلاً شهلا با عمو درست صحبت کن، احترام عمو را داشته باش. برای این که بیش از حد صمیمی و نزدیک نشوند.

مفهوم نگاه بد را به بچه بیاموزید.

اصول تربیت جنسی کودکان

  • ۱.      ابتدا با سوال کردن از بچه وارد گفتگو با او شوید.
  • ۲.      دروع نگویید ( فرشته یا لک لک بچه را نمی آورند).
  • ۳.      در حد فهم کودک بگویید ( نه افراط به تفریط).
  • ۴.      همه چیز را تا سن راهنمایی ( کلاس ۷) موکول کنید به تولید مثل (یعنی عشق بازی و ارگاسم و لذت جنسی مطرح نشود).
  • ۵.      جدا کردن اتاق خواب بچه.
  • ۶.       آموزش ناحیه خصوصی حتما صورت بگیرد ( باسن، سینه، ناز( برای دختر)، آلت ( برای پسر)).
  • ۷.      آموزش برای جلوگیری از بوسیدن لب کودک.
  • ۸.      تا قبل از پیش دبستان می توانید بچه را لخت در حمام بشویید، از پیش دبستان به بعد می گویید تو دیگه بزرگ شدی و جای خصوصی خودت را خودت باید بشویی و من ( پدر و مادر) نباید ببینم.
  • ۹.      مادر در منزل می تواند همیشه با تاپ و شلوارک باشد ( البته نیم تاپ یا لباس توری زیر یا خیلی لخت از دبستان به بعد نباشد). در حمام باید شورت و سوتین بپوشد ( قبل از دبستان).
  • ۱۰.  برای خودارضایی یا مالش به قصد خودارضایی در سن پایین تنبیه نکنید و حساسیت زیاد نشان ندهید بلکه پیش گیری کنید در صورت بروز بگویید زشت است آدم نباید ناحیه خصوصی را به بقیه نشان بدهد؛ زشت است، بد است اگر این کار را بکنی  ناحیه خصوصی تو ( نازت) زخم می شود و موقع جیش می سوزد. معمولاً ۳ تا ۶ سالگی خودارضایی نرمال است.

بهترین درمان برای جلوگیری از خودارضایی کودک ( خودارضایی که ناشی از تخلیه اضطراب است) بازی و فعالیت فیزیکی زیاد است تا انرژی برای تخلیه از طریق خودارضایی باقی نماند.

اصول کلی تربیت جنسی کودکان در سن دبستان

در تربیت جنسی کودکان سن دبستان همان اصل سوال را با سوال جواب دادن وجود دارد.

اسم دوستان بچه را بدانید ( مثلاً با استفاده از جشن تولد گرفتن و به طور غیر مستقیم آشنا شدن و دیدن رفتار دوستان بچه)

در این سن بچه می پرسد که بچه چطور درست می شود؟

برای پاسخ براساس پاسخ سنین قبل شروع می کنید اما اضافه می کنید ک خدا می خواهد سلول هایی از بدن پدر و مادر با هم یکی شوند و بعد اون بچه داخل شکم مادر درست می شود.

اگر بچه حیوان خانگی داشته باشد می توان توضیحاتی دقیق تری به او داد ( مثلاً وقتی گربه نر میره نزدیک ماده و با هم بخوابند بچه گربه درست میشه پس مواظب گربه ات باش و اجازه نده گربه های غریبه و زشت بهش نزدیک شوند).

اگر بچه حیوان خانگی نداشته باشد همه چیز را حواله دهید به ازدواج و از ازدواج تصویری قشنگ برای بچه درست کنید. در این سن کنجکاوی ها، سرگرمی ها و علائق دیگر بچه را ( بجز مسائل جنسی) تقویت کنید‌.

تا سنین دوم – سوم راهنمایی بحث لذت جنسی را نباید پیش کشید مگر آن که بلوغ زودرس ایجاد شده باشد. برلی این که به موقع متوجه بلوغ بچه شوید از سال چهارم – پنجم دبستان به بعد لباس های آستین حلقه ای یا رکابی هم داشته باشند تا بتوانید رویش موی زیر بغل او را ببینید.

درباره پریودی توضیح دهید و بگویید که خون و بافت زائد است و باید از بدن دفع شود و اگر دفع نشود ممکن است مریض شوی، ممکن است درآینده نتوانی بچه دار شوی، پس باید خوشحال باشی که این خون دفع می شود، این خونریزی نماد بارداری و توانایی بچه دار شدن است که فقط زن ها دارند و مردها این توانایی را ندارند ( توانایی مثبت و خلقت کامل تر).

۶- ۸ ماه قبل از اولین قاعدگی، تخمک گذاری شروع شده و احتمال بارداری وجود دارد.

آموزش دهید لذت جنسی و سکس چیزی رویایی نیست و شبیه بقیه لذت هاست ( مثل غذا خوردن، نوشیدن، …).

آموزش دهید دیدن فیلم پورنو مثل این است که روی شعله کوچکی که تو می توانی با کمی تلاش آن را کنترل کنی، بنزین بریزی .

به دختر  درباره تجاوز جنسی، انحرافات جنسی مردان و پسران آموزش دهید

در تربیت جنسی کودکان به دختر آموزش دهید این سال ها سال های طلایی اوست و تمام زندگی آینده. از ۱۰ تا ۱۸ سالگی ساخته می شود ( مثال از خانم یا آقای دکتری که توی بیمارستان خیلی به او احترام می گذاشتند، یعنی تفاوت سطح مشاغل و احترام ناشی از آن).

اگر به فیلم های داخل موبایل یا اینترنت بپردازی به انحرافات جنسی و خودارضایی منجر می شود ( به صورت اعتیادآور).

ضررهای وسواس به خودارضایی و اعتیاد به خودارضایی را بگویید، کاهش آرامش، کاهش تمرکز، کاهش وقت مطالعه و کار و نهایتاً خراب شدن آینده. ( مثلاً مقایسه خودتان یا فردی موفق با فردی که از نظر ظاهر، زیبایی و هوش هم ردیف او بوده اما به جای مطالعه و درس و آموزش دنبال سرگرمی و سکس بوده).

جاه طلبی های مثبت ( تفریحات سالم، پول دار شدن، ماشین خوب داشتن، …) را بزرگ کنید تا انگیزه باشد برای خویشتن داری در موضوع سکس و افزایش انگیزه برای مطالعه.

تحلیل سود و زیان رفتارهای فعلی و بالقوه خطرناک را انجام دهید.

ازدواج را برای زمانی که دانشگاه رفت، وضعیت شغل و کارش معلوم شد تصویرسازی کنید و نیز بیاموزید با هر کسی نخوابد، و با کسی که لیاقت او را داشته باشد ( فرق دکتر قلب با جیگرکی و دل و قوه فروش سر کوچه).

آموزش مخاطرات جنسی ( در کودکی سوءاستفاده جنسی، جوانی و نوجوانی تجاوز و در بزرگسالی ایدز و هپاتیت).

بیاموزید سکس بهترین نعمت خداست در عین حال خطرناک ترین رفتار است.

از همان سنین پیش از دبستان می توان با عروسک ها یا نقاشی ها اندام تناسلی زن و مرد را به بچه نشان داد ( البته اگر بچه سوال کرد).

اگر بچه درباره دخول چیزی فهمیده باشد باید حتی در سن پایین واقعیت را به او بگویید اما اگر نفهمیده باشد لازم نیست و وارد داستان ازدواج می شوید و چون بچه نهایت یک ساعت حوصله دارد به داستان گوش بدهد و به این ترتیب از اصل آمیزش فرار می کنید :  در آخر هم خدا وقتی که دید اون ها هم دیگر را دوست دارند، بغل می کنند و می بوسند به اون ها بچه می دهد…

در سنین دبستان بچه باید حمام و دستشویی به تنهایی برود.

به دختران یاد دهید زمان پریودی را علامت بزنند ( در وسط چرخه به دلیل تخمک گذاری ممکن است درد داشته باشند که شبیه به آپاندیسیت است و علامت گذاری پریودی کمک کننده است برای تشخیص مشکلات).

در تربیت جنسی کودکان به بچه یاد دهید سکس چند جنبه دارد ( عاطفی، هیجانی، فیزیولوژیک، ارتباطی، تولید مثل) و هیچ یک از جنبه های آن را انکار نکنید یا مانع آن نشوید. برای مثال مانع عاشق شدن، هیجانی شدن یا داشتن رابطه نشوید.

کم، کوتاه، همیشه توضیح دهید نه زیاد، و در یک جلسه کوتاه.

تربیت جنسی کودکان و درمان اختلال جنسی از زمان نوزادی است، زمانی که کودک لمس با محبت و آرامش را از مادر می آموزد.

منبع : دکتر بهنام اوحدی

مطالب مرتبط با اصول کلی تربیت جنسی کودکان

 نرم افزار جامع تربیت جنسی

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *