ساپیوسکشوال (Sapiosexual)

ساپیوسکشوال : چه ویژگی یا خصیصه‌ای است که بیش از همه شما را جذب دیگران می‌کند و به بیان دیگر، زمانی که به شریک زندگی ایده‌آل‌تان فکر می‌کنید، چه ویژگی‌هایی را برای او متصور می‌شوید؟ با وجود اینکه بیشتر افراد به‌هنگام جواب دادن به این سؤال به چگونگی خندیدن، رنگ چشم‌ها یا ویژگی‌های ظاهری دیگر فکر می‌کنند، هستند کسانی هم که ملاک نسبتا منحصربه‌فردتری برای انتخاب‌شان دارند. منظور ما کسانی است که برای انتخاب شریک زندگی یا شکل دادن رابطه با جنس مخالف، بیش از آنکه به ویژگی‌های ظاهری‌اش فکر کنند، تفکرات، ذهنیات و ذکاوت او را مد نظر قرار می‌دهند. به این افراد «ساپیوسکشوال» گفته می‌شود.

ساپیوسکشوال، به انگلیسی Sapiosexual، از دو کلمه «Sapiens» به معنای باهوش یا خردمند، و «Sexual» تشکیل شده است. طبق تعریفی که در دیکشنری اوربان (Urban) برای این واژه ارائه شده، شخصِ ساپیوسکشوال کسی است که برای برقراری رابطه جنسی، بیش از هر چیز دیگری هوش و ذکاوت طرف مقابلش را ملاک قرار می‌دهد. به بیان بهتر، این شخص بیشتر از آنکه به ظاهر زیبا و دیگر ویژگی‌های این‌چنینی اهمیت بدهد، به‌دنبال یافتن ویژگی یادشده در طرف مقابلش خواهد بود.

اشخاص ساپیوسکشوال، به واسطه مغز و ذهنیات طرف مقابل‌شان تحریک می‌شوند و بینش و فراست او برایشان هیجان‌انگیز و مجذوب‌کننده است. آن‌ها به پیدا کردن کسانی گرایش دارند که ذهنی نافذ، کنجکاو و جسور (به این معنا که از مطرح کردن پرسش‌ها و مسائل غیرمتداول واهمه‌ای نداشته باشند) دارند.

یکی دیگر از ویژگی‌های اشخاص ساپیوسکشوال، تمایل‌شان به شرکت در مباحث فلسفی، سیاسی یا اجتماعی است. این گفت‌وگوها موجب تحریک‌شان می‌شود. با وجود اینکه تمایل این افراد در قالب رابطه جنسی تعریف و تکمیل می‌شود، موارد کمیاب‌تری هم وجود دارند که در رابطه جنسی درگیر نمی‌شوند. برای نمونه می‌توان به عشق‌ ها یا دوستی‌های افلاطونی (منظور روابطی است که منجر به رابطه جنسی نمی‌شوند) اشاره کرد که افراد حاضر در آن‌ها، معمولا دارای تمایلات ساپیوسکشوال هستند. برای ابهام‌زدایی بد نیست به این نکته هم اشاره بشود که ساپیوسکشوال، نوعی تمایل جنسی است و نباید با گرایش جنسی (دگرجنس‌گرا، هم‌جنس‌گرا و مواردی مانند آن) اشتباه گرفته بشود.

طرز تفکر طرف مقابل‌شان است که اشخاص ساپیوسکشوال را تحریک می‌کند و به چالش می‌کشد. کتابدارها، معلم‌ها، اساتید دانشگاه و دیگر کسانی که در مؤسسات و کارهای علمی-آموزشی فعالیت دارند، بیشتر هدف ساپیوسکشوال‌ها قرار می‌گیرند.

ساپیوسکشوال (Sapiosexual)

به‌عنوان مثال، در مجموعه مقالاتی که اخیرا درباره این موضوع منتشر شد، در مقاله‌ای به قلم بیکس واردن می‌خوانیم که اساسا مغز برای ساپیوسکشوال‌ها جذاب‌ترین اندام بدن انسان است (از لحاظ جنسی) و به همین خاطر، هوش و ذکاوت هم جذابیت پیدا می‌کند. او در مقاله‌اش به کتاب‌دارها اشاره می‌کند و به باور او به‌خاطر مطالعات‌شان در ژانرهای متعدد و توانایی‌شان در صحبت کردن درباره مباحث مختلف، در نظر اشخاص ساپیوسکشوال، هوشمند و جذاب جلوه می‌کنند.


موضوع مرتبط با ساپیوسکشوال : انحرافات جنسی


بخش اعظم شخصیت و ویژگی‌های مختلف ما، ریشه در تجربیات دوران کودکی دارد و مسائل و روابط جنسی و چگونگی رویکرد ما نسبت به آن هم از این قاعده مستثنی نیست. رابطه با پدر یا مادر، اولین تجربه عاشقانه و نخستین رابطه صمیمی از جمله مسائلی هستند که در این رویکرد تأثیرگذارند. شاید ویژگی‌ای که در شریک زندگی‌مان به دنبالش هستیم، همان ویژگی‌ای باشد که همیشه دوست داشته‌ایم خودمان از آن بهره‌مند باشیم. شاید هم قصد داریم با برقراری ارتباط با شخصی با هوش و ذکاوت، از او در پیدا کردن درک عمیق‌تری نسبت به خودمان کمک بگیریم. این مسائل می‌توانند از انگیزه‌های اشخاص ساپیوسکشوال برای برقراری ارتباط باشند.

برای درک بهتر تأثیر تجربیات دوران کودکی بر شکل‌گیری شخصیت، مثال خانمی را برای شما عنوان می‌کنیم که در دوران کودکی، همیشه از جانب مادرش این طور خطاب قرار می‌گرفت که خنگ است و باهوش نیست. این مسئله باعث نهادینه شدن احساس باهوش نبودن در او شد و در آینده، تنها جذب مردانی می‌شد که باهوش بودند تا شاید به گونه‌ای از این احساس کمبودش رهایی پیدا کند. در کنار مواردی مثل این خانم، روان‌شناسان بر این عقیده‌اند که زنانی که در دوران کودکی همیشه از جانب پدران شان تحسین می‌شده‌اند، از شریک زندگی‌شان هم همین انتظار را دارند و اگر کسی رفتاری غیر از این با آن‌ها پیش بگیرد و مثلا بهشان بی‌احترامی کند، به‌سرعت از او فاصله خواهند گرفت.

در سوی دیگر، مردی که در دوران کودکی تجربه زندگی با مادری خودشیفته را داشته باشد، یا آنکه مادرش به واسطه مسائل شغلی یا گرفتاری‌های دیگر از او و محبت ورزیدن به او غافل شده باشد، در آینده هم به واسطه این کمبود، به‌دنبال دریافت عشق و محبت از زنی خواهد گشت که امکان یا زمان کافی برای عشق ورزیدن را نداشته باشد. تنها کسانی قادر به برقراری ارتباط سالم با دیگری خواهند بود که در دوران کودکی، تجربه‌هایی شبیه به موارد یاد شده نداشته باشند و در فضایی ایمن و با عشق و محبت بزرگ شده باشند. تنها در این صورت است که افراد در عین صمیمیت با شریک زندگی‌شان، از رابطه جنسی سالمی بهره‌مند خواهند بود.ساپیوسکشوال (Sapiosexual)

 

در ادامه به ذکر نشانه‌های رایج اشخاصی خواهیم پرداخت که دارای تمایل جنسی ساپیوسکشوال هستند:

۱هوش و خرد بالا، در کنار گفت‌وگوهای مفهومی، موجب تحریک اشخاص ساپیوسکشوال می‌شود و برایشان الهام‌بخش است

۲مدرک علمی اهمیتی برای اشخاص ساپیوسکشوال ندارد و مهم‌ترین ملاک‌شان، هوش و ذکاوت است

۳عاشق مباحثه هستند

۴جذابیت ظاهری را هم تحسین می‌کنند، اما به گفت‌وگو علاقهٔ بیشتری نشان می‌دهند

۵اشخاص ساپیوسکشوال هر چه بیشتر کسی را بشناسند، بیشتر جذبش خواهند شد

۶از گفت‌وگوهای کوتاه‌مدت بیزار هستند

۷رفتارها و صحبت‌های احمقانه و پرخاشگرانه اشخاص ساپیوسکشوال را به‌شدت ناراحت می‌کند

۸اشخاص ساپیوسکشوال جایی مثل کتاب‌فروشی را برای ملاقات با دیگری، به کافی‌شاپ و امثال آن ترجیح می‌دهند

۹این اشخاص معمولا شنونده‌های فوق‌العاده خوبی هستند

۱۰جمله‌بندی درست و رعایت قواعد دستوری برای این اشخاص بسیار اهمیت دارد

۱۱صِرف مطالعه زیاد برای‌شان به معنای باهوش بودن طرف مقابل نیست

۱۲همیشه به‌دنبال یادگیری هستند

 در پایان بهتر است به این نکته هم اشاره‌ای بشود که هر چند مدت‌زمان چندان زیادی از توجه روان‌شناسان به این تمایل جنسی نمی‌گذرد، قدمت آن در روابط انسان‌ها بسیار طولانی‌تر از آن چیزی است که احتمالا فکر می‌کنید. در مقاله‌ای تحت‌عنوان «چیست که باعث جذابیت چیزی بخصوص می‌شود؟» به قلم مارک بانس‌چیک، توضیحاتی درباره این مسئله عنوان شده است که ویژگی‌های شخصیتی انسان‌ها نقش بسیار مهمی در جذاب به نظر رسیدن‌شان دارد. او دیالوگی از کتاب ضیافت افلاطون (رساله‌ای است روایی در باب عشق) را به‌عنوان شاهد ادعایش می‌آورد. شخصیت اصلی در این کتاب، که همان سقراط است، نه پول دارد، نه مقام و منصب، و نه ظاهر زیبا، اما کاریزماتیک و زیرک است و این ویژگی‌ها باعث جذابیتش می‌شوند. با استناد به محتوای این کتاب می‌توان به این نکته پی برد که ماهیت روابط انسانی در گذر سال‌ها تغییر عمده‌ای نکرده است و تمایل ساپیوسکشوال در روابط جنسی، حداقل قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد.

منبع : جهان مغز

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *