پرسشنامه مقیاس عشق نورس ایسترن بوسترن

پرسشنامه مقیاس عشق

عشق چیست؟

عشق یکی از عمیق ترین هیجانات است، آرمانی که فداکاری زیادی برای آن میکنیم . شعرا هزاران سال است که به دنبال بیان کردن عشق در قالب کلمات هستند.
عشق پرشور یا رمانتیک می تواند به دامنهای از هیجانات ذیگر منجر شود، از شادی و شعف گرفته که ممکن است از عشقجدید ناشی شود تا احساسی های حسادت و ترس از طرد شدن. در واقع، پژوهشگران امروزی معتقدند که «عاشق شدن» ما را به سمت هیجاناتی سوق می دهد که از یک انتها به انتهای دیگر، از شادی و شعف به غم و اندوه هنگامی که رابطهٔ عشقی خاتمه .مییابد، نوسان می کند

سبکهای عشق

روانشناسان دریافته اند که عشق مفهوم پیچیده ای است که چندین زمینهٔ تجربه را در برگیرد – هیجانی، شناختی، و انگیزشی. روان شناسان از انواع مختلف عشق و سبکهای متفاوت عشق نیز سخن میگویند. برای مثال، کلاید و سوزان هندریک یک مقیاس نگرش عشق را ساختند که از وجود شش سبک عشق در بین دانشجویان حکایت دارد.

هنجاریابی پرسشنامه مقیاس عشق نورس ایسترن بوسترن

هنجاریابی مقیاس عشق روایی مقیاس عشق به کمک یک نمونه ۲۲۰ نفری از دانشجویان دوره اول دانشگاه نورس ایسترن با سنین ۱۹ تا ۲۴ سال (سن متوسط :۲۱ سال) تعیین شده است. برای این کار ، ابتدا از دانشجویان خواسته اند که بگویند :”مطمئناًعاشق هستند “، “به احتمال زیاد عاشق هستند ” ، ” به احتمال زیاد عاشق نیستند ” یا ” مطمئناً عاشق نیستند ” . آن گاه از آنها خواسته اند که به سؤالات مقیاس عشق ، در ارتباط با کسی که او را دوست دارند ، پاسخ دهند. جدول ۱ ، نتایج متوسط هر گروه از دانشجویان را نشان می دهد. چون نتایج دخترها با نتایج پسرها تفاوت نداشته ، یکجا آورده شده است . اگر نتیجه شما در مقیاس عشق ۸۴ باشد ، احساسات شما احتمالاً بین احساسات دانشجویانی که اعلام کرده اند ” مطمئناً عاشق هستند ” و احساسات آنهایی که اعلام کرده اند ” به احتمال زیاد عاشق هستند ” قرار خواهد گرفت.

پرسشنامه مقیاس عشق

پرسشنامه مقیاس عشق آیا عاشق هستید؟ مقیاس عشق زیر در دانشگاه نورس ایسترن بوسترن[۱] تهیه شده است. برای مقایسه خود با دانشجویان آن دانشگاه ، فقط باید با در نظر گرفتن معشوق خود ، به این پرسشنامه پاسخ دهید . بعد، نتایج خود را با نتایج پیوستی  مقایسه کنید. دستورالعمل: درستی یا عدم درستی سؤالات را با درج علامت ضربدر در گزینه مربوطه مشخص نمایید.

۱ خیلی عجله دارم.

۲ او را خیلی جذاب می دانم.

۳ او نسبت به اکثر مردم  معایب کمی دارد.

۴ برای او هر کاری را انجام می دهم.

۵ به نظر من  او خیلی فریباست .

۶ دوست دارم احساسات خود را با او در میان بگذارم.

۷ وقتی با هم کار می کنیم ، کار برایم خیلی خوشایند است

۸ دوست دارم که او حتما ً مال من باشد.

۹ اگر اتفاقی برای او بیفتد ، خیلی ناراحت خواهم شد.

۱۰ خیلی وقتها به او فکر می کنم.

۱۱ خیلی مهم است که او به من علاقه مند باشد.

۱۲ وقتی با او هستم ، کاملاً خوشحالم.

۱۳ برایم دشوار است که به مدت طولانی از او دور باشم.

۱۴ حقیقت این است که خیلی به او علاقه مندم.

 نمره گذاری پرسشنامه مقیاس عشق

پرسشنامه حاضر نمره معکوس ندارد. جهت نمره گذاری  و بدست آوردن نمره کل طبق پیوستار  ، به تک تک گویه ها نمره ای بین ۷-۱ داده، نمرات بدست آمده، در تمام گویه ها را با هم جمع کنید.

کاملاً درست

بیشتر درست

کمی درست

نامطئن (هم درست و هم غلط)

کمی  غلط

بیشتر  غلط

کاملاً  غلط

۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۲ ۱

منبع : اسپنسر، ۱٫ راتوس. روان شناسی عمومی. ترجمه حمزه، گنجی. انتشارات ویرایش
با ما در روان راهنما همراه باشید


صفحه اصلی دانلود پرسشنامه استاندارد ، آزمونهای روانی ، تست و مقیاس


توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *