نق زدن ، گریه کردن و کج خلقی کودک را چگونه از بین ببریم ؟

نق زدن ، گریه کردن و کج خلقی یکی از شایعترین شیوه ها برای رسیدن به خواسته ها در کودکان گریه کردن، جیغ زدن و نق زدن است و از آنجائیکه کودکان غالبا خیلی راحت می توانند نفاط ضعف ما را بیابند بنابراین خیلی زود درک می کنند که با این شیوه میتوانند به خواسته خود برسند.
گاهی اوقات گری ههای کودکان دلایلی دارند مثلا: بیماری، خستگی، گرسنگی، و یا برای جلب توجه والدینی که به اندازه کافی محبت و توجه نسبت به کودک نشان نمیدهند.
مخصوصاً در نوزادان و کودکان زیر ۴ ماه این حالات نمیتواند بدلیل لوس بودن و جلب توجه کردن باشد و غالبا برای نیازهایی مثل خواب، گرسنگی، تشنگی و دل درد است اما اگر مطمئن هستید فرزندتان بی جهت نق می زند باید جلوی این رفتار او را گرفت.

۱- هیچگاه درمقابل نق زدنهای او تسلیم نشوید، دلسوزی نکنید و در مقابل خواسته های غیرمنطقی او مقاومت کنید.

بهتر است در ابتدا مدت گریه کردن و کج خلق یهای اورا یاداشت کنید تا به مرور زمان برایتان مشخص گردد که این زمان با مقاومت ونه گفتن شما کم شده است یا خیر.
گاهی ممکن است مدت گریه کردن طولانی شود چون کودک فکر میکند میتواند شمارا تسلیم خود نماید ولی بعد که نتیجه ای نگرفت ساکت میشود پس اگر بعداز انجام این روش متوجه شدید لجبازی و گری هاش طولان یتر شده ناامید نشوید.

۲- هنگامیکه کودک آرام است به او توجه کنید و او را در آغوش بگیرید.

فراموش نکنید کودکان نیازمند محبت هستند و همیشه باید آنها را مورد توجه و محبت قرار دهید به خصوص زمانیکه آرام هستند .
اما هنگامیکه رفتارهای ناپسند، مثل کج خلقی و گریه دارند، اگر مطمئن هستید که مشکلی وجود ندارد بی توجهی کنید و برای اینکه تسلیم نشوید اتاق را ترک نمایید و یا خود را مشغول انجام کاری نشان دهید و اگر ساکت شد و به طرف شما آمد به او توجه نشان دهید و دیگراشاره ای به موضوع نکنید و خیلی عادی رفتار نما یید.

۳- اگر میدانید کودک خسته است مانع ادامه کاری شوید که در حال انجام آن است و او را وادار به استراحت نمایید.

-۴ کودک را تحریک نکنید.

اگر می دانید حرکت و رفتاری یا موقعیتی موجب ایجاد کج خلقی و نق زدن کودک می شود جلوی آن را بگیرید.

۵- اگر در جمع و یا مکان نامناسبی هستید و کودک شروع به جیغ زدن و کج خلقی نموده او را به مکان دیگری ببرید و خودتان از او دور شوید اما او را زیر نظر داشته باشید و میتوانید مطابق سن او به این تنبیه ادامه دهید.
مثلا به یک کودک ۳ساله بگویید ۳ دقیقه باید در این مکان بماند و یا تا وقتی ساکت نشده نمی تواند آنجاراترک کند.

۶- به کودک روشهای درست و منطقی و مناسب انجام خواسته ها را نشان دهید و هرگونه پیشرفت و ممانعت در نق زدن و کج خلقی را تشویق نمایید و به او بگویید با انجام چه کارهایی میتواند توجه شمارا جلب کند.

۷- بپذیرید که کودک شما ناراحت است ولی بعد از این که او آرام شد مثلا به او بگوئید متاسفم که تو اینقدر عصبانی بودی ولی کج خلقی کردن کار اشتباهی است.
اگر سن کودک شما بالای ۴ سال است می توانید از او بپرسید بهتر بود چه راهی را برای کنترل این موقعیت انتخاب می کردی؟

مطالب مرتبط با نق زدن

دزدی کودک : علت و توصیه هایی برای درمان دزدی کودکان

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *