شخصیت آرکیتایپی هرمس (مرکوری) بر اساس تیپهای کهن الگویی شینودا بولن

شخصیت آرکیتایپی هرمس hermes (تیپ آرکی تایپی مرکوری) را در روان راهنما مطالعه کنید

نظریه کهن الگوهای اساطیری یا آرکتایپ‌ها (Archetype) اولین بار توسط کارل گوستاو یونگ روانپزشک و متفکر سوئیسی مطرح شد. یونگ پس از تحلیل ناخودآگاه فردی و ناخودآگاه جمعی به منظور مشخص کردن انواع تیپ‌های شخصیتی و الگوهای رفتاری، نظریه  آرکتایپ‌ها را ارائه داد. وی معتقد بود که انسان‌ها بر طبق الگوهای از پیش تعیین شده که ریشه در ناخودآگاه فردی و جمعی دارند، رفتار می‌کنند.

دکتر «جین شینودا بولن» روان‌پزشک آمریکایی – ژاپنی و تحلیل‌گر یونگی بر اساس اسطوره‌شناسی هلنیزم مردم را به پانزده تیپ شخصیتی تقسیم کرده‌است.

کهن الگوی اسطوره ای زنان (women Archetypes) الگوی ناخودآگاه انرژیهای روان زنانه است.

در نظریه کهن الگوی اسطوره ای هفت الگوی رفتاری برای زنان، به شرح زیر در نظر گرفته شده است

آفرودیت (ونوس)
پرسفون
هستیا
هرا
آتنا
دیمیتر (سرس)
آرتمیس

کهن الگوی اسطوره ای مردان (Men Archetypes) الگوی ناخودآگاه انرژیهای روان مردانه است.

در نظریه کهن الگوی اسطوره ای هشت الگوی رفتاری برای مردان ، به شرح زیر در نظر گرفته شده است

زئوس
آپلو
پوزیدون
هرمس
هادس
آرس
هفائستوس
دیونیسوس

شخصیت آرکیتایپی هرمس نماد خدای سفر، پیام آور و سخنور

شخصیت آرکیتایپی هرمس (مرکوری)

در اسطوره‌های یونانی، کهن الگو هرمس که در میان رومیان به مرکوری (به معنی جیوه) شهرت دارد، فرزند زئوس و مایا بود. در افسانه‌ها آمده که هرمس از بدو تولد شروع به راه رفتن کرد و با استفاده از لاک یک لاک پشت که کشته بود، چنگ را ابداع کرد و آنرا نواخت. موسیقی کهن الگوی هرمس پر از شادی، عشق و شیرینی است. در غروب آفتاب گاوهای آپولو را دزدید و کباب کرد و خورد. شب هنگام به گهواره خود بازگشت و معصومانه شروع به بازی کرد.

کهن الگوی هرمس ویژگیهایی مثبت و منفی دارد. نوآوری، ظرفیت ارتباط برقرار کردن و توانایی فکر و عمل سریع را می‌توان به شکلی خلاق در راههای درست یا اشتباه استفاده کرد.

این مردان استاد روابط اجتماعی و سخنوری هستند. به راحتی با همه افراد ارتباط برقرار می کنند. معمولا انسان‌هایی با ذهنی سریع و پویا هستند که در زمینه ها و محیط‌های مختلف و شاید متضاد، رفت و آمد دارند.
مرد هرمسی ذهنی سریع دارد. او به سرعت ایده های مهم در موقعیت های مختلف را درک می کند و بدون از دست دادن زمان براساس این درک شهودی عمل می کند. همیشه در حرکت است. ثابت نگه داشتن او به همان اندازه سخت است که بخواهی جیوه را در دستهایت نگه داری.

از آن‌جایی که ذهن مثبت دارند و در لحظه زندگی می‌کنند، مردان هرمسی بسیار خوش شانس هستند و اتفاقات در اطراف ایشان همواره به صورت هماهنگ و مرتبط و در همزمانی کامل اتفاق می افتد. بسیار باهوشند و سایرین هم در بسیاری از موارد و مواقع از هوش سرشار و ذهن تازه آنها متعجب می شوند. توانایی این را دارند که در هر زمان که فضای اطراف و جو و محیط، محکم و سرد و غیرقابل تحمل گردد، به راحتی و با شوخی و خنده، آن را راحت و گرم نموده و جو را بشکنند. دهان گرم و سخنان دلچسب و دلنشین و زبانی گویا و فعال دارند و شیرینی گفتارشان همه جا زبانزد دیگران و دوستانشان می باشد.

پیام رسان های خوبی هستند و دیگران پیغام‌هایشان را توسط ایشان منتقل می کنند، چون می توانند بدون در نظر گرفتن عواطف و احساساتشان صرفاً ناقل پیام باشند.

در میان انواع آرکتایپ ها و انواع کهن الگو های مردان، هرمس ها توانایی این را دارند که به راحتی نقش و نقاب هر یک از اطرافیان را تقلید کرده و کارهای آنها را کاملاً مشابه با آنان انجام دهند و دقتشان به جزئیات ظاهری مربوطه برای همگان بسیار تعجب برانگیز است. حتی می توانند در طول شبانه روز در نقشهای متفاوت و بعضاً کاملاً بی ربط و حتی متضاد ظاهر گردیده و در هر کدام بهترین خودشان را زندگی کنند. هیچ یک از نقشها اثری بر نقش دیگر زندگیشان نداشته و در وجودشان کاملاً از هم جدا و مجزا هستند.

بطور مثال مرد هرمسی اگر در جمع یک عده آدم لات باشد، طوری رفتار می کند که انگار همین الان از زندان بیرون آمده است و همان لحظه اگر او را دریک کنفرانس پزشکی قرار دهند، طوری راجع به علم پزشکی صحبت می کند که انگار تمام عمر خود را صرف تحقیقات علمی و پزشکی کرده است، حال آن‌که نه آن است و نه این. هیچ‌وقت به هیچ چیز در زندگی گیر نمی کنند، که این می تواند یک رابطه، مواد مخدر، نوشیدنی های سکرآور، پول، وسیله، لوازم و شخص و یا هر چیز دیگری باشد.

کودکی شادی دارند و همیشه ناجی کودک درون خود هستند. هیچگاه کودک درونشان آزرده و سرخورده نمی شود و در سخت ترین و تحت فشارترین شرایط زندگیشان به راحتی می توانند به هر چیزی لبخند بزنند و یا جنبه لذتبخش و خنده دار آن مطلب را در نظر گرفته و کودک درونشان را شفا دهند. در رابطه با دیگران هم به خوبی می توانند این کار را انجام دهند، یعنی در بحرانهای زندگی افراد، می توانند با نجات کودک درون آنها، حالشان را خوب کرده و لبخند بر لبشان بیاورند.

با ورود آن‌ها به هر جمعی، گویی که آن جمع همان لحظه و به محض ورود ایشان تشکیل شده و با تازه نمودن جو و محیط و فضا به آن جمع موجودیت مجدد و تازه ای می بخشند. در هر جا که باشند دیگران را به دور خود جمع می کنند و یا حتی در بعضی مواقع به طور ناخودآگاه این دیگران هستند که به دور آنها جمع می شوند. دوستان بسیار زیادی داشته و تقریباً از هر صنفی و رسته ای و دسته ای از مردم و هر کجا که فکرش را بکنید، دوستی در آستین دارند.

در حضور بزرگان و اشخاص مهم و متشخص به راحتی می توانند سر صحبت را با آن‌ها باز کرده و ادامه بدهند و حتی حرفها و شوخی‌هایی با آن‌ها انجام بدهند که هیچ کس حتی تصور بر زبان راندن آن‌ها را در حضور این اشخاص از ذهنش عبور نمی دهد.

به خاطر این‌که استاد سخن هستند یادگیری و صحبت به زبان‌های خارجی که ایشان اصلاً با آنها آشنا نیستند، برایشان کاری ساده و لذتبخش است و به راحتی می توانند با یاد گرفتن چند کلمه معدود، با جرأت با افرادی از آن زبان شروع به برقراری ارتباط و محاوره و مکالمه نمایند. البته به طور کلی سرعت در فراگیری هر مطلبی و بخصوص زبان‌های متعدد از قابلیت‌های بالقوه ایشان است.

از نظر بدنی هم سریع و فرز و چالاک هستند و خصوصاً برای عبور از موانع و حصارها و دیوارها به خوبی از این قابلیت‌شان استفاده می کنند و به راحتی می توانند از مرزهای وجودی و حتی مرزهای فیزیکی اطرافشان عبور نموده و خودشان را به سرعت هر چه تمام‌تر به عمق مورد نظر در جایگاه مورد نظرشان برسانند.

بسیار خوش سفر هستند و در لحظه تصمیم می گیرند که کجا بروند و یا کی و یا چگونه بروند، آداب و رسوم و شرایط سفر را بسیار خوب بلد هستند و هر جا که می روند گویی که بارها آن‌جا را دیده اند و می شناسند. در زمان سفر، حال و احوال و شرایط فیزیکی و روحی بسیار خوبی داشته، گویی که در خانه خودشان در حال استراحت هستند و همه جای دنیا را مثل خانه خودشان امن و راحت می دانند.

هرمس‌ها توانایی این را دارند که مطالب و اتفاقات بی ربط به هم را با یک کانال موازی به هم ربط دهند، مثلا توانایی این را دارند که با عوض کردن و تغییر شعرها و سرودها، آهنگ‌ها و حتی موسیقی ها بعضاً آن‌ها را جالب و هیجان انگیز کنند و با دستکاری و تغییر هر چیزی آن را بهتر می کنند.
به راحتی می‌تواند چیزی را که در دست دیگری است تصاحب شوند. البته در امانت خیانت نمی کنند و اگر کسی چیزی را به رسم امانت در اختیارشان بگذارد و یا قرار باشد که ناقل و منتقل کننده چیزی به دیگران باشند آن را به نحو احسن انجام می دهند.

کسی که کهن الگو هرمس در او فعال است، در دنیای سیاست، وسایل ارتباط جمعی و تجارت احساس راحتی می کند. هرمس تاجر و ارتباط دهنده در این جهان است و کالا، اطلاعات و فرهنگ‌ها را از یک مکان به مکانی دیگر منتقل می‌کند.


مطلب مرتبط  : دانلود نرم افزار تست شناسایی تیپهای کهن الگویی یا آرکی تایپی


پرورش کهن الگو هرمس

کهن الگوی هرمس هنگام کشف‌های تازه و اتفاق‌هایی که به این کشف‌ها مربوط می‌شود، با ماست. اگر ذهن ما از قبل روی برنامه‌ی پیش‌بینی شده و غیرقابل تغییری تمرکز کرده باشد، از کمک‌ها و راهنمایی‌های کهن الگو هرمس بی‌بهره خواهد ماند. به همین دلیل هنگامی که به تعطیلات می‌رویم یا حتی وقتی روزی عادی را بدون برنامه و با حس ماجراجویی سپری می‌کنیم، از هرمس دعوت می‌کنیم تا ما را همراهی کند. هنگامی که فرصتی برای صحبت کردن می‌یابیم یا می‌خواهیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم، هرمس در کنار ماست.

چالش‌های والدین کودک با شخصیت آرکیتایپی هرمس

مهم است که پدر و مادر پسری با کهن الگوی هرمس چگونه به بی مسؤولیتی‌ها و داستان‌هایی که کودک هرمس در لحظه می‌سازد واکنش نشان می‌دهند. پدر و مادر پسری با کهن الگو هرمس باید به او بفهمانند که متوجه دروغ هایش می‌شوند و تفاوت دنیای تخیلات او را با دنیای واقعیت تشخیص می‌دهند. پسر هرمسی همواره تلاش می‌کند که شرایط زندگی را برای مادر و خود بهبود بخشد.

دوران کودکی فرد با شخصیت آرکیتایپی هرمس

کهن الگوی هرمس از روز اول تولد، فعال، خلاق و حقه باز بود. در کودکی با کهن الگو هرمس نیز چنین ویژگیهایی به چشم می‌خورد. کودکی با کهن الگوی هرمس زود به حرف می آید و زود راه می‌افتد. هرمس کودکی کنجکاو و دوست داشتنی است و دوست دارد هر چیزی را تجربه کند. کودک هرمس اسباب‌بازیها و هر چیز دیگری که به دستش بیفتد را تکه تکه می‌کند. از سنین خردسالی و کودکی به راحتی می تواند با غریبه‌ها ارتباط برقرار کند. خرابکاری و دسیسه و اتفاقی که توسط هرمس ایجاد می‌شود معمولاً تقصیرش به گردن دیگران می‌افتد و هرمس همواره “بچه خوبه” باقی می‌ماند.

دوران بلوغ فرد با شخصیت آرکیتایپی هرمس

پسری با کهن الگو هرمس در بلوغ و نوجوانی قوانین رایج برای رسیدن به موفقیت را زیر سوال می‌برد. هرمس دوست دارد در زندگی به هر چه می خواهد برسد، اما خیلی علاقه ندارد راه رسیدن به هر چیز را مثل بقیه طی کند. نوجوانی با کهن الگو هرمس محدوده‌ها و مرزها را آزمایش می‌کند و اگر بتواند بدون نگرانی این مرزها را زیرپا می‌گذارد. فردی با کهن الگوی هرمس در دوران نوجوانی و جوانی ممکن است از یک شغل به شغل دیگر یا از یک خانه به خانه‌ی دیگر نقل مکان کند. ممکن است هرمس به دزد یا دروغگویی حرفه‌ای تبدیل شود.

دوران تحصیل فردی با شخصیت آرکیتایپی هرمس

سالهای اولیه پیش دبستان و مدرسه برای پسری با کهن الگوی هرمس به سهولت طی می‌شود. هرمس به راحتی یاد می‌گیرد و مدرسه را مکانی قابل رقابت و خوب می‌بیند، مگر اینکه از هرمس توقع داشته باشند آهسته و آرام سر جای خود بنشیند و درس بخواند. هرمس معمولا برای رسیدن به نمره خوب یا تایید دیگران درس نمی‌خواند. اگر هرمس در کاری موفق شود دلیلش علاقه‌ای است که به انجام آن کار به شکلی خلاقانه دارد.

شغل و حرفه فردی با شخصیت آرکیتایپی هرمس

هرمس کهن الگوی سخنوری ، دزدی ، تجارت و ورزش نیز بود. هرمس دوست ندارد هیچ کاری را مطابق نظرات دیگران انجام بدهد. هرمس فرمانروای تجارت است. مردی با کهن الگو هرمس فردی فرصت‌طلب و تاجر و مذاکره کننده‌ای با استعداد است. یک فروشنده یا مذاکره کننده خوب ایده‌های مختلف را با هم ترکیب کرده و چیزی نو بوجود می‌آورد. هرمس توانایی برقراری رابطه در کمترین زمان ممکن را دارد و به راحتی می‌تواند بر روی افراد تاثیر بگذارد و هر چیزی را به هر کسی بفروشد. هرمس از خرید و فروش و معامله بسیار لذت می‌برد، زیرا هر فردی که برای خرید به هرمس مراجعه می‌کند، برایش همچون سرزمینی ناشناخته با خصوصیات و جزئیات خاص خود و منحصر به فرد است که با موفقیت در فروش به آن مشتری، هرمس آن سرزمین را کشف کرده و کاملاً به آن آگاه می‌گردد.

تنوع شغل
استعداد در پیدا کردن راه‌های میان بر
نو آور
فرصت طلب
تاجری موفق و مذاکره کننده‌ای با استعداد
روانکاوی خوب
فروشنده‌ای موفق و نوآور

رابطه شخصیت آرکیتایپی هرمس با مردان

کهن الگو هرمس فرمانروایی است با ویژگیهای دوستانه. هرمس محافظ ورزشکاران ، تاجران ، مسافران ، موسیقیدان‌ها و دزدان است. هرمس زمان زیادی را با مردان دیگر گذرانده است. کهن الگوی هرمس می‌تواند به سادگی با مردان دیگر ارتباط برقرار کند و با آنها دوست شود. مردی با کهن الگو هرمس به سادگی انعام می‌دهد و اگر به سودی برسد، آن را با دوستان خود تقسیم می‌کند. مرد هرمسی به سادگی می تواند با مردان زیادی دوست شود و تعداد دوستان هرمس معمولا زیاد است. دوستان هرمس دارای سلایق و علایق مختلف و متفاوتی هستند.

رابطه شخصیت آرکیتایپی هرمس با زنان

برای مردی با کهن الگوی هرمس ایجاد، برقراری و حفظ رابطه با جنس مخالف تا جایی که خودش می‌خواهد بسیار آسان و راحت بوده و از این کار لذت می‌برد. هرمس مرد جذابی است که ارتباط با جنس مخالف برایش بسیار هیجان انگیز و جالب توجه است و هرکدام از رابطه‌ها برای هرمس مانند هندوانه‌ای در بسته هستند که آن را شکافته و کشف می‌کند ولی بعد به سرعت برایش بی‌مزه و تکراری و خسته کننده می‌شود و می‌رود سراغ بعدی.

ازدواج فردی با شخصیت آرکیتایپی هرمس

مردی با کهن الگو هرمس بالغ می‌تواند نسبت به کار یا روابط مهمش فردی متعهد باشد. هرمس اگر ازدواج کرده باشد، توقع دارد همسرش در نبود او خانه و زندگی را به شکلی مناسب نگهداری کند و همواره منتظر بازگشت او به خانه باشد. هرمس معمولا جزئیات کار خود را با همسرش درمیان نمی‌گذارد و از او انتظار کمک و همفکری هم ندارد. مردی با کهن الگوی هرمس در بهترین حالت می تواند با زنانی مستقل ازدواج و زندگی کند. زن هستیا برای ازدواج با مرد هرمس مناسب است.

فرزندان فردی با شخصیت آرکیتایپی هرمس

نکته‌ی مثبت در پدری با کهن الگوی هرمس این است که خوب می‌داند چگونه با فرزندانش بازی کند و از همراهی با آنها لذت ببرد. هرمس می‌تواند قوه‌ی تخیل خود را به کار اندازد و درست مثل یک کودک رفتار کند. وقتی هرمس با فرزندش است هم او و هم فرزندش از وجود یکدیگر لذت می‌برند. پدری با کهن الگو هرمس این ایده را به فرزندانش القا می‌کند که زندگی مجموعه‌ای است از ماجراجویی‌هایی که باید از آن لذت برد. درکنار توجه نکردن به مرزها و بی‌ثباتی‌ها، ممکن است پدری با کهن الگوی هرمس ، در خانواده حضور نداشته باشد و آنها را ترک کند.

میانسالی فردی با شخصیت آرکیتایپی هرمس

هرمس در میانسالی فرصت‌هایی برای رشد، سفر و تنوع طلبی در اختیار دارد. مردی با کهن الگوی هرمس ممکن است بیشتر از مردان دیگر به دنیای درون برود و در میانسالی آرام و راحت زندگی کند. سرنوشت مرد هرمس در میانسالی تغییر می‌کند. هرمس ممکن است از نظر احساس شکست خورده باشد، در زندان باشد یا در حال فرار کردن از نتیجه کاری باشد که انجام داده است.

کهنسالی فردی با شخصیت آرکیتایپی هرمس

اگر ویژگیهای منفی هرمس در میانسالی او شدت داشته باشد، در سال‌های پایانی به ولگرد یا بی خانمانی تبدیل می‌شود که از جایی به جایی سفر می‌کند، درآمد بسیار کمی دارد و به سختی زندگی را می‌گذراند. برخلاف این گروه، مردی با کهن الگو هرمس که به شکل مثبت رشد کرده، یاد گرفته‌است راهنمای مسافران باشد و آنها را در طول سفر راهنمایی می‌کند. هرمس به استادی با تجربه تبدیل شده یا نویسنده‌ای مجرب است که دانش و شناخت خود را با دیگران سهیم می‌شود.

نقاط ضعف شخصیت آرکیتایپی هرمس

الف- بی‌برنامگی برای زندگی
ب- قول‌های بی‌دلیل
ج- اغراق در سخن

نقاط قوت شخصیت آرکیتایپی هرمس

الف- قدرت مذاکره
ب- قدرت قانع کردن دیگران
ج- شاد بودن
د- ذهن خلاق

روش جذب شخصیت آرکیتایپی هرمس

هرمس‌ها مردان شوخ طبعی هستند که برای جذب آن‌ها باید شوخ طبعی‌اشان دیده شود. البته اگر هرمس هیچ محدودیتی نداشته باشد ممکن است در شوخی‌ها زیاده‌روی کند وشوخی را تبدیل به لوده‌گری کند.
هرمس‌ها به خاطر ضعف در برنامه ریزی بیشتر سمت مردان اهل برنامه و مخصوصا آپولوها گرایش پیدا می‌کنند. در نظر داشته باشید حرف‌ها و قرارهای هرمس را سبک سنگین کنید بعد اقدام کنید.

دستورالعمل‌هایی برای مردان با آرکتایپ هرمس

الف- توجه بیشتری به قول و قرارهای خود بدهید
ب- دوستان آپولوی خود را بیشتر کنید و از آن‌ها هدف و برنامه‌ریزی یاد بگیرید
ج- کمی توجه بیشتر به عمق و مفهوم زندگی کند.
د- اگر کاری را نمی‌توانید انجام دهید بیهوده قولی برای انجام آن ندهید

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *