داد زدن کودک

داد زدن کودک

داد زدن کودک را چگونه از بین ببریم

داد زدن کودک یا گاهی جیغ زدن یکی از مشکلات شایع خانواده ها است. هنگامی که کودک شما با صدای بلند چیزی را از شما می خواهد متقابلا شما باید کاملا آرام با او صحبت کنید. اگر شما نیز از صدای بلند برای پاسخ به او استفاده کنید نه تنها او صدایش را بلند تر خواهد کرد بلکه وارد جنگی خواهید شد که در انتها برنده ای نخواهد داشت.

تکنیکی که می تواند کودک شما را کم کم به سمتی ببرد که درخواست هایش را آرام و بدون داد زدن مطرح کند این است که:

ابتدا باید به دنبال علت های داد زدن در کودکان بگردیم، چرا که بیشترین عاملی که باعث می شود کودکان از صدای بلند برای درخواستشان استفاده کنند، آموختن این روش از خود والدین است.

اگر خود شما برای درخواستتان از صدای بلند استفاده می کنید پیش از انجام هر کاری برای  داد زدن کودک ،

  • باید دوره های کنترل خشم بگذرانید.
  • سپس باید بعنوان یک قانون این مسئله را برای کودک از قبل توضیح داده باشید (برای گذاشتن قانون باید از روش صحیح وضع کردن قانون استفاده کنید).
  • پس از آن باید صدا ها را برای کودک رنگ بندی کنید و
  • بعد توضیح دهید که چه انتظاری از او دارید و دوست دارید او در هنگام مطرح کردن درخواستش از چه رنگی استفاده کند.
  • بعد از اینکه قانون را وضع کردید باید از کودک بخواهید که یک بار آنرا برای شما تکرار کند؛ و
  • همانگونه که می دانید قوانین را باید بارها و بارها برای کودک یادآوری کرد.

داد زدن کودک

اگر کودک از این به بعد از داد زدن برای درخواستش استفاده کرد، ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و بدون نگاه کردن به چشمان او با صدایی آرام بگویید؛ “این صدا قرمز است و من به صداهای قرمز جواب نمی دهم” معمولا کودک در این زمان کمی صدایش را پایین تر می آورد و شما باید در این لحظه رنگ صدایش را به او بگویید، “این صدا نارنجی است و من به صدای نارنجی هم جواب نمی دهم، لطفا آبی حرف بزن ” و به محض اینکه صدایی که از او می شنوید کمی به آبی نزدیک بود بگویید؛ “آفرین الان این صدا آبی شد و من جواب می دهم”. بیاد داشته باشید که لحن شما باید آرام باشد تا کودک با آرامش حرف زدن را یاد بگیرد بنابر این با آرامش با او سخن بگویید. هر چند او ممکن است به دلیل خشم در اوایل تن صدایش را بالا تر برد. همچنین توقع نداشته باشید که کودکتان یک شبه یا یک روزه داد زدن خود را کنار بگذارد.

این تکنیک به خوبی داد زدن کودک را از بین می برد و به کودک شما کمک می کند که به آرامی خواسته هایش را بیان کند. در رفتارهای آزار دهنده کودک بهترین و شاید گفت تنها تکنیک موجود تکنیک بی اعتنایی است. بنا بر این اگر کودک مقاومت کرد و به داد زدن خود ادامه داد از تکنیک بی اعتنایی استفاده کنید و به هیچ وجه با او وارد مذاکره نشوید.

منبع : دکتر حسام فیروزی  (www.hesamfiroozi.com)

 

مقالات متنوع روانشناسی در روان راهنما

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *