آموزش هیپنوتیزم محاوره ای (هیپنوتیزم اریکسونی)توسط دانیل جونز

آموزش هیپنوتیزم محاوره ای یا هیپنوتیزم اریکسونی (زبان اصلی)

Introduction to Conversational Hypnotherapy

This conversational hypnosis course isn’t the same as many courses on conversational hypnosis. My view is that many courses over-complicate how to do conversational hypnosis. I have over 20 years experience with conversational hypnosis, I can talk using all the impressive hypnotic language, but anyone who has heard a conversational hypnotist speak using Ericksonian hypnotic language patterns will know that it doesn’t sound very conversational, it sounds like you are doing hypnosis, or at least that you are ‘talking funny’. I have an Ericksonian Hypnotherapy course that teaches these skills for those that want them, but there is no need to learn most of the language pattern skills to be able to do conversational hypnosis, and in fact for beginners it can prevent being good at conversational hypnosis because people can focus too heavily on using hypnotic language, so they stop sounding like they are having a ‘normal’ conversation and instead sound like they are doing hypnosis.

میلتون اریکسون بنیانگذار تراپی استراتژیک و برنامه ریزی ذهنی می باشد که سیستم روان درمانی او را هیپنوتیزم اریکسونی می نامند.

می توان گفت وی در جهت حل مشکلات بیماران از استراتژی و محرک هایی استفاده می کرد که در زمان او کاملاً جدید بود
برخی از تفاوت های مهم هیپنوتیزم اریکسونی، با اشکال دیگر هیپنوتراپی عبارتند از:
۱.عدم ضرورت آوردن اطلاعات ناخودآگاه به خودآگاه فرد ۲.استفاده از هرآنچه که مراجع با خود به جلسه درمان می آورد،حتی مقاومت او برای هیپنوتیزم شدن و درمان ۳.استفاده از تلقینات غیر مستقیم به جای تلقینات مستقیم ۴.تاکید بر روشهای تلقینی که بر زمینه و موقعیت ایجاد هیپنوتیزم تکیه دارند. از آنجا که موتور رفتاری همه ما ضمیر ناخود آگاه است ، ضمیر ناخود آگاه پس از دریافت اطلاعات از محیط یا کسب تجربه ، رفتاری را در فرد بنیان می گذارد . گاه این رفتار موجب ناراحتی شخص را فراهم می کند و رفتار مورد نظر تبدیل به یک رفتار نامطلوب می شود .در هیپنوتیزم اریکسونی اعتقاد بر آن است که ضمیر ناخود آگاه را در وضعی قرار دهیم تا خود به یکباره بر رفتار نامطلوب گذشته، خط بطلان بکشد و رفتار جدید و مطلوبی را جایگزین آن کند و تنها در این صورت است که رفتار جدید در یک فرد به صورت پایدار باقی می ماند.از این رو هیپنوتیزم اریکسونی جزو “درمانهای استراتژیک” یعنی درمانهایی است که به تغییر ناگهانی مراجع بر اساس دریافت درمانگر از وضعیت او می اندیشد.

اریکسون اعتقاد دارد که ذهن ناهشیار همواره در حال شنیدن است و بنابراین تلقین ها چه در حالت خلسه و چه در حالت طبیعی اثر خود را بر روی ناهشیار می گذارد. بیمار ممکن است به مطالب تلقین شده کاملا آگاه باشد یا برعکس کاملا از وجود آن ها بی خبر باشد. او می خواست بداند که آیا بیمار در حین درمان به تلقین های غیرمستقیم پاسخ می دهد و ممکن است ناهشیار در فرایند درمان حضور داشته باشد؟ بدین ترتیب اریکسون به جای این که به بیمار بگوید الان در حال به خلسه رفتن هستی، می گوید الان می توانی یاد بگیری چگونه با آرامش کامل به حالت خلسه بروی. با این کار به آزمودنی خود فرصت می دهد تلقین هایی را بپذیرند که با آن ها راحت تر هستند و انجام هیپنوتیزم با آرامش کامل و در طول مکالمه انجام می شود. به همین علت است که به کار اریکسون هیپنوتیزم پوشیده می گویند. همچنین اریکسون در هیپنوتیزم خود از واژه های ملایم و غیرمستقیم استفاده می کرد. مثلا به جای این که بگوید تو سیگاری نیستی می گفت تو می توانی دیگر سیگار نکشی.

دکتر میلتون اریکسون در دنیا عمدتا به عنوان درمانگر ارشد هیپنوز طبی شناخته شده است. آموزش هیپنوتیزم محاوره ای و نوشته های او در هیپنوتیزم راجع به روشهای ایجاد خلسه، فعالیتهای آزمایشی در زمینه بررسی احتمال و محدودیت تجارب هیپنوتیک، و تحقیق روی ماهیت روابط بین هیپنوتراپ وسوژه حائز اهمیت است. نکته ای که کمتر شناخته شده است آنکه دکتر اریکسون ، تجربه ای خاص در روانکاوی دارد.هرچندکه همه اورا یک هیپنوتراپیست مجرب می دانند ولی مایه تعجب است اگر بدانید او خود را در مرکز تلفن آمریکا ،به عنوان مشاور خانواده و روانکاو معرفی نموده است. از بسیاری جهات دیدگاه اریکسونی نسبت به هیپنوتراپی، نمایانگر شکست واقعی روش سنتی هیپنوتیزم است. این مدل به آرامی و در طی سالها شکل گرفت و پس از مرگ “میلتون اریکسون” بود که به صورت سیستماتیک،کتبا ثبت شد. اریکسون همیشه بر این نکته تأکید می‌کرد که متخصص درمان، با افکار سر و کار دارد نه با واژگان. وقتی هنگام هیپنوتیزم ‌درمانی با سوژه صحبت می‌کنید، در واقع منبع اطلاعات او را مورد خطاب قرار می‌دهید. واژگان مورد استفاده او را تغییر می‌دهید تا او را به سوی منبعی دیگر راهنمایی کنید. منظور از واکنش درمانی، دسترسی به منبعی جدید است. سوژه همچنان سوژه است، زیرا نمی‌داند چگونه از منبع‌های گوناگون به شکلی ماهرانه استفاده کند. اریکسون معتقد بود این منبع‌ها سطوح فوق‌العاده فرآیند ارتباطی هستند. برقراری ارتباط رده بالا، یعنی ایجاد ارتباط (در سطحی بالاتر یا ثانوی) با موضوع ارتباط (در سطحی عادی یا اولیه). ارتباط در رده‌های بالا معمولاً نیمه هشیارانه انجام می‌شود. شما همیشه با این سطح از ارتباط سر و کار دارید، چون مفهوم سطح اولیه ارتباط را تعیین می‌کنند. ریشه مسائل روانی در آن است که آگاهی انسان به یکی از سطح‌های اولیه محدود می‌شود .اریکسون با استفاده از رویکردهای غیرمستقیم هیپنوتیزم ‌درمانی با ساختار سطوح رده بالای ذهن، سر و کار داشت و به سطح اولیه تجربه آگاهانه نمی‌پرداخت. بیماران معمولاً نمی‌دانند متخصص درمان چه کاری انجام می‌دهد، زیرا سطح اولیه آگاهی و هشیاری آن‌ها را محدود می‌کند. سطوح رده بالا نیمکره راست را به فعالیت وا می‌دارند. به این ترتیب، شکل عجیبی از زندگی را تجربه می کنیم که خاصیت درمانی نیز دارد. پس ضروری است که دانش خود را در مورد نیمکره راست بیشتر کنیم تا به آن چه در گذشته، عرفان، هنر و سبک‌های معنوی درمان نامیده می‌شد، پی ببریم. برای بررسی مفصل این موضوع به کتاب دیگر مؤلف این کتاب با عنوان درمان روح مراجعه کنید. طبق اظهارات اریکسون فراگیری هشیار باید با فراگیری نیمه هشیار ادغام شود. وقتی به سطح خلسه هیپنوتیزم برسید می‌توانید تضاد، ترس بیمار گونه و یا اضطراب را برطرف کنید. اگر در حالت بیداری کاری انجام ندهید، سوژه همچنان اضطراب و ترس بیمار گونه را حس خواهد کرد. اریکسون فکر می‌کرد هنگام درمان سوژه باید روش‌های موجود را با شخصیت و مسائل او وفق دهیم. او الگویی سه مرحله‌ای پیشنهاد کرد۱.چگونه می‌توان مکانیسم ذهنی و فرآیندهایی که افکار را در ذهن سوژه تداعی می‌کنند به شکلی استفاده کنیم که روش القایی هیپنوتیزم منحصر به فرد برای آن سوژه ایجاد شود؟

۲.چگونه می‌توان با آموزش هیپنوتیزم محاوره ای مکانیسم و سایر فرآیندهای ذهنی سوژه را طوری به کار گرفت که تمام پدیده‌های هیپنوتیزمی را راحت تجربه کند؟

حالا از آموزش هیپنوتیزم محاوره ای استفاده می‌کنیم تا به سوژه کمک کنیم برای مسائل خود راه حلی مناسب و منحصر به فرد پیدا کند.
به عنوان مثال، وقتی سوژه را در خواب مصنوعی فرو می‌بریم، اگر به او مقاله یا کتاب بدهیم و زمانی که می‌خواهد آن را بگیرد حواس او را پرت کنیم، جمود خلسه‌ای در وی ایجاد می‌شود. بازوی سوژه در حالت جمود خلسه‌ای مدتی بی‌حرکت می‌ماند، گویی هنوز منتظر است تا کتاب را به او بدهیم. در چنین لحظه‌ای که دست و بازوی سوژه معلق و ذهن او نیز بلاتکلیف و باز است. در چنین لحظه‌ای متخصص درمان می تواند این خلاء را با تلقین مناسب پر کند. در چنین لحظه‌ای سوژه از خود می‌پرسد: او از من می‌خواهد چه کار کنم؟ و آماده است که هر آن چه به او می‌گوییم اجرا کند. خواب مصنوعی صرفاً با تکرار و تمرین حاصل نمی‌شود. بلکه باید توان سوژه را برای پذیرش و واکنش به افکار نیز تسهیل کرد.
اریکسون رویکرد خود را نسبت به جمود خلسه‌ای طوری طراحی می‌کند که توجه سوژه جلب و معطوف شود و آمادگی پذیرش تلقین‌های بیشتر را داشته باشد. بنابراین، جمود خلسه‌ای برای ایجاد حالت خلسه و ارزیابی استعداد پذیرش سوژه روشی مطلوب است. سایر پدیده‌های هیپنوتیزمی را می‌توان بر پایه آن بنا کرد.
وقتی توجه سوژه به محرک‌های متعادل عضلانی که در جمود خلسه‌ای وجود دارند معطوف می‌شود، سوژه از سایر حس‌های بدن غافل می‌شود، تا حدی بی‌حس و بیهوش شده و درد را حس نمی‌کند. این تداعی ذهنی در سطحی هشیار پدید می‌آید و اطلاعاتی نیز در اختیار ذهن نیمه هشیار قرار می‌دهد، طوری که می‌تواند واکنش رفتاری مناسبی بروز دهد.

چند مورد از کاربردهای هیپنوتیزم اریکسونی در مشاوره و درمان قبل از آموزش هیپنوتیزم محاوره ای :
۱.ترک اعتیاد به مواد مخدر
۲. لاغر شدن و بدست آوردن تناسب اندام

۳.کسب آرامش و بازیافت خواب
۴.تقویت دروس و تحصیل
۵. از بین بردن استرسها و اضطرابها
۶. موفقیت در ارتباطات عاطفی و خانوادگی
۷. تقویت نیروهای فکری و ذهنی
۸. باز یابی نشاط و امید
۹.موفقیت در کار
۱۰.جایگزینی خاطرات نامطلوب
۱۱.از بین بردن ترسها
۱۲.رفع بعضی از سردرد ها چنانچه ریشه فیزیولوژیکی و پاتولوژیکی نداشته باشد
۱۳.درمان اختلالا ت جنسی
۱۴.تقویت شتابها و کیفیات ورزشی
۱۵.زایمان بدون درد
۱۶.دندانپزشکی بدون درد
۱۷.برطرف کردن یبوست ها و درمان شب ادراری

 

خرید و دانلود دوره آموزش هیپنوتیزم محاوره ای یا هیپنوتیزم اریکسونی

بخشی از این مجموعه را ببینید :

بخشی دیگر از این مجموعه را ببینید :

 

خرید و دانلود مجموعه آموزش هیپنوتیزم محاوره ای توسط استاد دانیل جونز

مشخصات فایل
  فرمت  MP4  
  حجم ۱۶GB  
  مدت زمان
  تعداد بخشها ۳۳ قسمت  
 توضیحات ویدئو ها زبان اصلی هستند  

 

آموزش هیپنوتیزم محاوره ای


صفحه اصلی دانلود کارگاه ، کتاب ، پرسشنامه ، ویدئوهای آموزشی ، پاورپوینت و نرم افزار


توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *