دروغگویی کودک : چرا کودکان دروغ می گویند؟

دروغگویی کودک را در روان راهنما بخوانید

چرا کودکان دروغ می گویند؟ وقتی کودکان دروغ می گویند والدین از خشم بر افروخته میشوند، به خصوص وقتی که دروغ آشکار است مثلا شنیدن پافشاری کودک در اینکه به رنگ دست نزده است یا شکلات نخورده است، وقتی که صورت و پیراهنش خلاف گفته اش را میرساند بسیار خشم آور است.
دروغها بیان کننده حقایق مربوط به امیدها و دلهره ها هستند، دروغها آشکار کننده آن چیزی هستند که فرد می خواهد انجام دهد یا باشد.
واکنش کامل و پخته نسبت به یک دروغ بیشتر بایستی درک مفهوم آن دروغ را منعکس سازد نه انکار مفهوم آن یا محکومیت فرد دروغ گو را.
ما از طریق اطلاعاتی که از دروغها کسب می کنیم می توانیم به کودک کمک کنیم تا واقعیتها را از افکار پوچ وخیالی تشخیص بدهد.
وقتی پسر بچه ای به ما خبر میدهد که برای عید، فیل زنده ای را به عنوان هدیه سال نو دریافت کرده، اگر پاسخ دهیم )تو دلت می خواست این طور بود؛ تو دلت می خواهد یک فیل داشتی( مفیدتر خواهد بود تا اینکه دروغگویی او را ثابت کنیم و دست به انکار گفته او بزنیم.

انواع دروغگویی کودک

دروغها به ۲ دسته تقسیم می شوند : دروغ هایی که حقایق را بیان میکنند: گاهی اوقات کودکان بدین خاطر دروغ میگویند که اجازه ندارند حقیقت را بر زبان بیاورند.
وقتی کودک به مادرش میگوید که از برادرش متنفر است مادر شاید او را به خاطر این حقیقت گویی تنبیه کند.
اگر همین کودک در آن لحظه برگردد و آشکارا به دروغ اعتراف کند و بگوید که حالا دیگه برادرش را دوست دارد مادرش شاید به او پاداش بدهد و او را محکم در آغوش بگیرد و ببوسد.
خوب شما فکر میکنید این کودک چه نتیج های از این تجربه خواهد گرفت؟ وی نتیجه خواهد گرفت که آدم را به خاطر حقیقت گویی کتک میزنند.
دروغ هایی که محرک داشته باشند: والدین نباید سؤالاتی از کودکان بکنند که کودک به منظور دفاع از خود پاسخ دروغ به آنها بدهد.
کودکان از اینکه پدر ومادر از آنها سوال و پرس جو کنند، متنفرند به خصوص هنگامی که گمان می کنند والدینشان از قبل پاسخها را می دانند.
کودکان از سوالاتی که نقش دام را دارند بیزارند.
سوالاتی که وادارشان میکند دروغ بگویند و یا حقیقت را بر زبان بیاورند و خجالت بکشند.
مثلا وقتی تفنگ یک بچه ۷سا له ای میشکند و بچه از این اتفاق وحشت زده میشود و تکه های آن را پنهان میکند و به والدین دروغ می گوید در برخورد نباید به بچه گفت: ای دروغ گوی لعنتی ! تو تفنگت را شکستی ، چرا دروغ گفتی؟ بهتر است بگوئیم ” این طور که می بینم تفنگ جدیدت را شکسته ای ” زیاد دوام نیاورد، حیف شد تفنگ گران قیمتی بود، کودک چند درس با ارزش میآموزد “پدر درک میکند.
من می توانم مشکلاتم را به او بگویم.

من باید بیشتر از هدیه هایش مواظبت کنم.

برخورد با دروغگویی کودک

خط مشی ما در برابر دروغگویی کودک مشخص است از یک طرف ما نباید باز پرس بازی در بیاوریم و کودک را سوال پیچ کنیم و موضوع را بزرگ جلوه دهیم از طرف دیگر باید حتما و بدون تردید رک و پوست کنده حرف بزنیم.
مثلا: وقتی از مدرسه اطلاع می دهند که فرزندمان در امتحان ریاضی اش مردود شده نباید از او بپرسیم “در امتحان ریاضی قبول شدی ؟مطمئنی؟ خوب این دفعه دیگر دروغ دردت را دوا نخواهد کرد ! ما با معلمت صحبت کردیم واو گفت مردود شدی ” در عوض، به طور صریح و پوست کنده به فرزندمان میگوئیم )دبیر ریاضی ات به ما گفت که تو در امتحان نمره قبولی نیاوردی ما به خاطر این مسئله خیلی ناراحتیم و نمی دانیم چه کمکی از دستمان بر میآید تا برایت انجام بدهیم(.
خلاصه ما کودکمان را تحریک نمی کنیم تا برای دفاع از خودش دروغ بگوید و نیز آگاهانه برای کودک فرصت ایجاد نمی کنیم که دروغ بگوید.
وقتی کودک قطعا دروغ میگوید واکنش ما نباید غیر اخلاقی و دارای هیجان شدید بوده بلکه باید واقعی و دور از احساس باشد ما میخواهیم کودکمان بداند که نیازی ندارد به ما دروغ بگوید.

 

مطالب مرتبط با دروغگویی کودک

نظریه رشد اخلاقی

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *