مقیاس نیرومندی من بارن

مقیاس نیرومندی من بارن بخشی از تست ام ام پی آی میباشد که برای سنجش نیرومندی ایگو استفاده میشود.

نیرومندی من ویژگی است که برخی روانکاوان درباره آن بحث کرده‌اند و بیشتر آن را توانایی فرد برای مدیریت نیروهای متضاد ذاتی و مهار و بازداری درونی می‌دانند. مورای نیرومندی من را برای هدایت زندگی جهت‌دار ضروری می‌داند (مکری و کاستا، ۲۰۰۳). کسانی که من نیرومند دارند از استدلال، دوراندیشی و مهار خود بهره می‌گیرند و قادر خواهند بود انتخاب‌های بهتری انجام دهند؛ تعارض‌ها را بهتر حل می‌کنند، اهداف خود را بهتر پیگیری می‌کنند و خودکنترلی بالاتر دارند (مکری و کاستا، ۲۰۰۳).

مکری و کاستا (۲۰۰۳) بر این باورند که مفاهیمی مانند نیرومندی و کنترل من که به‌عنوان کارکردهای من در نظر گرفته می‌شوند بیشتر به صفات شباهت دارند تا به فرایندهای من و به‌طور دقیق‌تر این ویژگی‌ها را می‌توان صفات فراگیر یا فرا صفت در نظر گرفت. یعنی گرایش‌های دیرپایی که پیدایش و یکپارچه‌سازی دیگر گرایش‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

از نظر ژاکوپ[۱] نیرومندی من آمیخته‌ای است از (۱) به تأخیر انداختن ابراز تکانه، (۲) برپایی و حفظ پیوندهای بین فردی، (۳) عملکرد جرات مندانه و مستقل و (۴) ادراک خویش به‌عنوان فردی محترم و باارزش (ژاکوب و همکاران، ۱۹۶۸).

اریکسون (۱۹۶۳) نیرومندی‌های من را طی هشت مرحله روان‌شناختی معرفی می‌کند. به باور اریکسون در هر مرحله رشد، اگر زمینه اجتماعی درخوری فراهم باشد، بحران آن مرحله حل می‌شود و نیرومندی ویژه‌ای پدیدار می‌گردد و اگر این زمینه مناسب فراهم نباشد فرآیند رشد ادامه می‌یابد اما بخشی از من و نیرومندی آن از دست می‌رود. در نگاه اریکسون هر چند زمان و ترتیب پیدایش مراحل و نیرومندی‌های من به‌وسیله نقشه‌ای از پیش طراحی‌شده تعیین می‌گردد به نام اپی ژنتیک[۲]، بااین‌وجود الزامات و انتظارات سازمان‌ها و افراد برجسته، مانند نیروی محرکه رشد عمل می‌کنند و حل موفقیت‌آمیز بحران‌ها تحت تأثیر روابط مهم فرد است. اریکسون (۱۹۶۴) نخست به بررسی مفهوم فضیلت[۳] در انسان پرداخت. فضیلت ویژگی در آدمی است که با فرآیند رشد نیرومندی‌های من و گذر از مراحل در ارتباط است. اریکسون اظهار داشت امید، اراده، هدف و شایستگی حالت‌های نخستین یا بدوی فضیلت‌هایی هستند که در کودکی رشد و گسترش می‌یابند.

واژه فضیلت به معنای نیروی درونی یا کیفیتی فعال است که در پی حل‌وفصل موفقیت‌آمیز بحران‌های هر مرحله نمایان می‌گردد (اریکسون، ۱۹۶۴). این ویژگی‌ها برگشت‌ناپذیر نیستند و فرد را در برابر سختی‌های جدید مصون نمی‌سازند (اریکسون، ۱۹۶۳). این فضیلت‌ها یا نقاط قوت من طی هشت مرحله تحول می‌یابند که چهار مرحله نخست آن هماهنگ با مراحل دهانی، مقعدی، آلتی و نهفتگی فروید هستند با این تفاوت که اریکسون کمتر بر زیربنای جنسی تعارض یا بحران پافشاری داشت و بیشتر به آموزه‌های اجتماعی ارزش می‌داد (راکمن[۴]، ۲۰۰۷).

[۱] – Jacobs

[۲] – epigenesist

[۳] – virtue

[۴] – Ryckman

 

مقیاس نیرومندی من بارن به صورت بلی – خیر (بلی :۱ و خیر :۰) نمره گذاری میشود و شامل ۵۲ آیتم است (برخی آیتم ها برعکس نمره گذاری میشود و برای نمره گذاری میتوانید از کلید نمره گذاری MMPI-2 استفاده نمایید)

دانلود مقیاس نیرومندی من به همراه چند مقاله پژوهشی 

با ما در روان راهنما همراه باشید


صفحه اصلی دانلود پرسشنامه استاندارد ، آزمونهای روانی ، تست و مقیاس


توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *