سادیسم جنسی یا انحراف جنسی آزارگری جنسی (Sexual Sadism) در DSM-5

سادیسم

هر نوع دیگر آزاری و مردم آزاری را سادیسم می گویند اما این کلمه بیشتر در انحراف جنسی با عنوان آزارگری جنسی Sexual Sadism به کار میرود و به حالتی گفته میشود که شخص منحرف در موقع عمل جنسی و آمیزش طرف مقابل را مورد آزار و اذیت بدنی و روانی قرار می دهد و این عمل شخص را به نهایت لذت جنسی میرساند. به عبارت دیگرسادیسم عبارت است از وارد کردن رنج و آزار جنسی یا روانی به شخصی دیگر به منظور حصول تحریک جنسی . دیگر آزاری با احساس لذت جنسی از راه ایجاد درد در دیگران و تماشای صحنه ی ایجاد درد در دیگران همراه است . اهانت ، کتک زدن ، زخمی کردن و حتی کشتن از جمله اعمالی است که در فرد آزارگر جنسی، لذت جنسی ایجاد می کند در رابطه ی سادیستیمازوخیستی ، غالبا از وسایلی چون زنجیر ، شلاق ، وسایل لاستیکی و تجهیزات چرمی و تسمه ای و کفشهای پاشنه بلند استفاده می شود. شلاق زدن و بانداژ شدن هم جزئی از این روابط است .شروع اختلال معمولا پیش از ۱۸ سالگی است و اکثر مبتلایان مرد هستند. طبق نطریه روانکاوی، سادیسم در واقع دفاعی برعلیه ترس از اختگی است یعنی افراد دچار آزارگری جنسی با دیگران همان کاری را میکنند که میترسند بر سرشان بیاید و از ابراز غرایز پرخاشگرانه خود لذت جنسی میبرند. ریپییست های سادیستیک خشونت بیشتری حین تجاوزبه عنف نسبت به ریپیست های دیگر دارند و گاها پس از رابطه جنسی با قربانیان آنها را به قتل میرسانند که این پدیده اصطلاحا قتل های شهوانی ( Lust Murders) نام گرفته است و در بسیاری ازموارد این نوع قتل، احتمال اسکیزوفرنی ( جنون) یا اختلال هویت تجزیه ای میرود. حتی این افراد احتمال خودکشی هم بخاطر تخیلات سادیستیک و نیاز برای رهایی از این افکار دارند.
سادیسم از نام شخصی به نام مارکی دو ساد گرفته شده است . 
مارکی دوساد که یکی از اعیان و افسران نظامی فرانسه بوده است  که در سال ۱۷۷۴ با دختری از ثروتمندان فرانسه ازدواج می کند . او در سال اول ازدواجش به سبب آشوبی که در فاحشه خانه ایجاد کرد ، دستگیر و در همین سال از همسرش جدا شد . دوساد دوباره ازدواج کرد و به زودی به عنوان یک آدم عیاش و شهوت طلب شهرت یافت . او بارها به خاطر خشونت و شکنجه و زندانی کردن و حتی کشتن زنان زیادی در خانه اش دستگیر و زندانی شد ولی هر بار به خاطر موقعیت اجتماعی اش آزاد شد . اما مارکی به خاطر تکرار اعمال سادیسمی خود و قتل وحشتناک زنی که جسد تکه پاره اش را از خانه اش پیدا کردند دستگیر شد و به زندان باستیل و از آنجا به تیمارستان شارنتون اعزام شد . او بعدها کیفیت ارتکاب این جنایت را در کتابش که زن و خواهر زنش قهرمانان داستان هایش بودند تشریح کرد . او در سال ۱۸۱۴ در سن ۷۴ سالگی در یکی از بیمارستانهای روانی فرانسه بدرود حیات گفت . 

اولین کسی که دو اصطلاح سادیسم و مازوخیسم را مطرح کرد ، کرافت ابینگ رفتار شناس جنسی آلمانی ، در قرن ۱۹ بود .این کتابش Psychopathia Sexualis   اولین کتاب پزشکی در زمینه تمایلات جنسی محسوب می شود . کرافت ابینگ سادیسم را به ۸ طبقه تقسیم کرده است:

قتل شهوانی/ بریدن و قطع اندام های بدن/ صدمه به زنان/ تحقیر و بی حرمت ساختن زنان/ انواع دیگر تهاجم به زنان ( مانند بریدن مو)/ سادیسم با ابژه های دیگر( کودک آزاری)/ اعمال سادیستیک با حیوانات/ سادیسم ایده آل ( افکار سادیسمی بدون عمل)

ملاک های تشخیصی سادیسم جنسی در DSM5

A- در طول یک دوره حداقل ۶ ماهه تخیلات برانگیزنده قوی و عودکننده جنسی، امیال شدید جنسی یا رفتارهای مربوط به اعمال واقعی ( غیروانمودی) به صورت شدید و مکرر وجود دارد که طی آنها زجردادن روانی یا جسمی قربانی ( از جمله تحقیر کلامی ) شخص را از لحاظ جنسی تحریک میکند

B- شخص براساس این تمایلات جنسی با فرد دیگری که راضی نبوده است رابطه جنسی برقرار کرده است یا این تمایلات یا خیال پردازی های جنسی سبب ناراحتی شدید یا بروز اشکالات بین فردی شده اند.

ملاک های سازمان بهداشت جهانی برای سادیسم

سازمان بهداشت جهانی  این اختلال را بصورت ترکیب با آزارخواهی جنسی به نام آزارگری – آزارخواهیSadomasochism  معرفی کرده است وملاک های زیر را برای این انحراف جنسی دارد:

۱- فرد تمایل دارد که در جریان رابطه جنسی حداقل یکی از موارد زیر را ایجاد یا دریافت کند:

– درد

– تحقیر

– به بند کشیدن

۲- فعالیت آزارگری آزارخواهی مهمترین منبع تحریک جنسی است و یا برای اقناع جنسی ضروری است

۳- ملاک های کلی اختلال رجحان جنسی باید موجود باشند:

– فرد به طور مکرر دچار امیال یا تخیلات جنسی عمیق مربوط به فعالیت ها با اشیا غیر عادی میشود

– فرد بر اساس این امیال غیرعادی عمل میکند یا بر اثر آنها به میزان زیادی دچار ناراحتی می شود

– رجحان غیرعادی فرد حداقل ۶ ماه دوام یافته است

سه نوع سادیسم وجود دارد که هر سه نوع آن می تواند در یک شخص وجود داشته باشد : 
سادیسم ذهنی : حالتی است که شخص سادیک بجای اینکه به دیگران آزار و اذیت وارد کند ، صحنه های اعمال سادیسمی را در ذهن و تصور خود مجسم می کند و از آنها کسب لذت می کند . 
سادیسم سمبولیک : یک حالت انحرافی و غیر عادی روانی است که مبتلایان آن ، به جای وارد کردن زجر و شکنجه بدنی به دیگران ، کوشش می کنند با تحمیل حالات مخرب روانی مانند توهین و تحقیر کردن و پایمال کردن شخصیت افرادی که با آنها برخورد می کنند ، برای خود یک حالت ارضاء روانی ایجاد کنند . 
سادیسم بدنی : انحراف سادیسم واقعی یا سادیسم بدنی که افراد مبتلا به این نوع سادیسم ، کسب لذت و شعف جنسی را در تحمیل آزار و اذیت بدنی و ایجاد دردهای جسمی برای دیگران می بینند و این اعمال را بعضی اوقات حتی تا مرحله ی قتل و کشتار مرتکب می شوند . بعضی افراد با آزار و شکنجه و کشتن حیوانات به لذت جنسی می رسند . 

پنج عامل موثر در آزارگری جنسی

زمینه ارثی/اختلال هورمونی/روابط بیمارگونه/سابقه  سورفتارجنسی/ وجود سایر اختلالت روانی

توجه : لینک دانلود فایلها بلافاصله پس از خرید ظاهر میشود و به ایمیل شما هم ارسال میشود(پوشه هرزنامه یا spam را چک کنید). در صورتی که پس از خرید با مشکل دانلود در مرورگر گوگل کروم مواجه شدید از این راهنما استفاده کنید. ترجیحا از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید (پسورد فایلها: ۱۳۵۷ و یا www.ravanrahnama.ir) ravanrahnama این مجموعه را ببینید bookh

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *